szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jó az egyetemistáknak, az oktatóknak, hasznos a gazdaságnak. Mégis veszélybe kerülhet a brit részvétel a nagy európai diákcsereprogramban a Brexit miatt.

Az Erasmus Plus programvezető koordinátorai attól tartanak, hogy a brit kormány a Brexitről szóló tárgyalásokon héttérbe szorítja a sikeres, és elődjével együtt immár 30 éve futó kezdeményezést. David Davis Brexit-miniszter júliusban egy képviselői kérdésre válaszolva nem adott garanciát arra, hogy a szigetország az EU elhagyása után is részese marad a programnak.

Az ügy a kormányon belül is vitát gerjeszt. Az egyetemi oktatásért és a tudományért felelős tárca vezetője, Jo Johnson például maga is tanult egyetemistaként külföldön, Franciaországban és Belgiumban csiszolta nyelvtudását és komoly tapasztalatokat szerzett. Másokat sem akar megfosztani ettől a lehetőségtől.

A britek idén 130 millió eurót fizettek az Erasmus Plusszal kapcsolatos költségek fedezésére, az összeg a tervek szerint évente 10 százalékkal gyarapodna az EU mostani, 2020-ig tartó költségvetési ciklusában. De mi lesz a Brexit után? Erre a kérdésre még nincs válasz. Pedig a haszon egyértelmű.

Csak tavaly 15 és félezer brit egyetemista tanult külföldön, mellettük ezt csaknem hétezer egyetemi alkalmazott is megtehette. A Guardian hivatkozik arra a 2014-es összefoglaló tanulmányra, amely szerint az egykori erasmusosok kétszer akkora eséllyel találnak maguknak állást, mint a programból kimaradók. Öt év elteltével pedig negyedével kisebb körükben a munkanélküliek aránya. Vagyis a külföldi tapasztalat, amellett, hogy önállóságra nevel, önbizalmat ad, még kézzelfogható előnyökkel is jár az európai munkaerőpiacon.

A program megőrzésére az EU-n kívül is van lehetőség, a norvégok például a költségvetésen és az intézményeken keresztül járulnak hozzá a rendszer működéséhez, fenntartásához. A saját, jól felfogott érdekükben.

 

Brexit után: „Levelet kaptam a dékántól"

Június 24-én reggel a BBC telefonos alkalmazása, valamint édesanyja pánikkal telt hangja keltette a Londonban tanuló Fridát - a népszavazás eredményével. Előző nap volt a születésnapja. Micsoda ajándék. „Rettentő dühös lettem. Rosszul esett, hogy amiért rengeteget szenvedtem és dolgoztam - hogy Londonban tanulhassak - most még nehezebb lesz, és ez egy rajtam kívül álló okok miatt történik" - emlékezett vissza első reakciójára a másfél éve Londonban tanuló Hoffmann Frida.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!