szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén közel kétszáz esetben indított nyomozást a repülőtéri rendőrség vagyon elleni bűncselekmények miatt. Egyre gyakoribbak az ún. „trükkös lopások”.

A tolvajok gyakran az utasok által a fedélzeten felejtett tárgyakat, illetve a kézipoggyászokban tartott értékeket lovasítják meg, s időnként kiderül: egy-egy megtévedt reptéri alkalmazott a tettes.

Ugyanakkor Ferihegyen is megjelentek a főleg autópályákra, pályaudvarokra jellemző „trükkös lopások”, az erre szakosodott bűnözők különösen a magányos utasok figyelmetlenségét igyekeznek kihasználni. A szervezett bűnözők főleg a gazdag utasokat veszik célba: egy japán üzletembertől például közel egymillió forintot érő laptopját és fényképezőgépjét lopták el, egy diplomata feleségnek pedig különleges ékszereit emelték el, melyek közel 2,5 millió forintot értek.

A trükkös lopás másik módja a gyakran előforduló „leszólításos módszer”, amikor a két elkövető közül egyik feltartja a kiszemelt áldozatot, mialatt a társa „lenyúlja” az értékeit.

A Repülőtéri Rendőr Igazgatóság bűnügyi szolgálata ugyanakkor azt állítja, az ügyek 70 százalékában sikerült is elfogni az elkövetőket. „Az előző évekhez képest ez a magas elfogási arány komoly előrelépést jelent, ami elsősorban a rendszeres vagyonvédelmi ellenőrzéseknek köszönhető” – áll Repülőtéri Rendőr Igazgatóság közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Hogyan lopnak Ferihegyen?

Miközben a repülőre felszálló utasnak szigorú biztonsági ellenőrzéseken kell átesnie, feladott poggyászai könnyű prédává válnak a tolvajok számára. Jóllehet a ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt., illetve a feladott poggyászokat kezelő cég azt állítja, az utasok kezéből kikerülő csomagok nem maradnak felügyelet nélkül, a valóságban a személyzet enyves kezű tagjai ki tudják játszani a rendszert. Megtudtuk, hogyan.