szerző:
Klubrádió
Tetszett a cikk?

A szocialisták választmánya ezen a héten dönt arról, hogy mikor, milyen kérdésekben írják ki a pártszavazást. Lakner Zoltán és Kiszelly Zoltán politológus a Klubrádióban beszélt az MSZP jövőjéről.

Kiszelly Zoltán szerint az MSZP jobban járna Gyurcsány Ferenc nélkül. A volt kormányfő azért nagy tehertétel az MSZP-nek, mert túl jól csinálta a 2006-os kampányt ám a választási ígéretekből semmit nem valósított meg és az őszödi beszédével karakter öngyilkosságot követett el, mely miatt népszerűsége a mélybe zuhant. Bármit is mond ma a volt MSZP-elnök, ma már hiteltelen – mondta a politológus a Klubrádióban.

Az elemző úgy véli, ha Gyurcsány Ferencet kiszorítanák az MSZP-ből, akkor a párt megszabadulna a legnépszerűtlenebb politikusától és esély lehetne arra, hogy az LMP együttműködhessen a Mesterházy Attila vezette frakcióval. Kiszelly Zoltán arról beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc kisszériás filmben játszik, mert a demokráciával lobbizik, ami ma már nem hívó szó Magyarországon, és amire már nincs kereslet. A demokrácia hívószava szerinte 5-7 százalékra elég. Az MSZP pedig attól fél, hogy a gyurcsányi ideológia a 20 százalékos MSZP-t 10-15 százalékos párttá zsugorítaná.

Stiller Ákos

Lakner Zoltán arról beszélt, hogy ha valaki olyan szervezeti struktúrát kínál fel a nyitás érdekében, mely a többieknek nem kell, annak zárás lesz a vége. A baloldali fordulat vagy baloldali hegemónia semmi mást nem jelent, hogy az MSZP nagy kérdése az, hogy a párt vissza tud-e menni a lakótelepekre és Kelet-Magyarországra közben nem lebecsülve a fővárosi értelmiséget. Ám azt figyelembe kell venni, hogy a Gyurcsány-féle nyitás nagyjából háromszázezer embert mozgat meg, az pedig, hogy a MSZP visszamegy a két említett fő területre, az nyolcszázezer-egymillió embert jelent.

Kiszelly Zoltán úgy fogalmazott, hogy szappanoperába csap át az MSZP története, ha nem rendezik le minél hamarabb a hatalmi kérdéseket. Amíg egymással foglalkoznak, nem érnek rá politikai ellenfeleikkel küzdeni – tette hozzá. Szólt arról is, hogy az MSZP demográfiai problémákkal is küzd, mert évente 120 ezer ember hal meg, ezek kétharmada baloldali szavazó, s egyharmada jobboldali szavazó. A közép generáció, akár a szülők elleni lázadásból jobbra szavaz, a fiatalokat meg vagy nem érdekli a politika vagy az LMP-re és az Jobbikra szavaznak. Az is demográfiai kérdés, hogy az MSZP meg tudja-e újítani szavazóbázisát. Ráadásul az olajfa koalíció kérdése is felmerül, melyet az új választási rendszer kényszeríthet ki.

Lakner Zoltán a választási törvény módosításáról megemlítette, hogy a Fidesznek van egy javaslata erre, azzal a felkiáltással, hogy erről majd lesz egyeztetés, ami nyilván úgy fog zajlani, ahogy az alkotmányról szóló egyeztetés. Ebben nem szerepel, hogy eltörlik a kétfordulós választási rendszert, csak az, hogy abban az esetben lesz második forduló, ha szavazategyenlőség alakul ki vagy érvénytelen az első forduló.

Ez nagyjából azt jelent, hogy már a választás előtt meg kell egyeznie a pártoknak, hogy melyik helyen ki nem indít jelöltet, hogy a másik párt jelöltjét tudja támogatni - mutatott rá az elemző. Ennek kapcsán felmerül, hogy 2014-ben a demokratikus szerveződéseknek, akik most fújnak egymásra, majd együtt kell működniük – mondta.

Lakner Zoltán felhívta a figyelmet, hogy lehet csúnyán elválni egymástól és fel lehet égetni a hidakat, de ha Gyurcsány Ferencnek van egy pártja, melynek van párszázezer szavazója, mely önmagában nem jut be a parlamentbe, akkor kérdés az is, hogy együtt tud-e működni az összes többi párttal. Azonban a többi demokratikus pártnak vagy szervezetnek is komoly emésztési problémát fog okozni, hogy együtt kell majd működniük az MSZP-vel vagy akár a kivált Gyurcsány Ferenccel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!