szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egészségügyért felelős államtitkárság megtartotta első tájékoztatóját az állami kézbe kerülő megyei és fővárosi egészségügyi intézmények vezetőinek és fenntartóinak, ezzel "élesben is beindult" a Semmelweis Tervben foglalt szerkezetátalakítási folyamat – mondta Szócska Miklós államtitkár csütörtökön Budapesten.

A fővárosi és a megyei fekvőbeteg-ellátó intézmények január elsejével kerülnek állami tulajdonba. Szócska Miklós elmondta: még több jogszabály együttes módosítása szükséges, de elképzelhető, hogy alkotmánymódosításra is szükség lesz az ügyben.

Az államtitkár közölte: az első, csütörtöki megbeszélés technikai jellegű tájékoztató volt az intézmények átadás-átvételének négy, párhuzamosan zajló folyamatáról.

A járó- és fekvőbeteg-ellátási felelősség és az ahhoz kapcsolódó intézményrendszer átvételével összefüggő jogalkotási folyamatról Szócska Miklós elmondta: már előkészítés alatt van az a jogszabály, amely a megyei és a fővárosi egészségügyi intézmények állami átvételéről szól.

Közlése szerint a második folyamat az átvétel technikai kérdéseit jelenti, például a tulajdonviszonyokról szóló szerződéseket, az intézményben dolgozók és szerződéseik átvételét, bérszámfejtési kérdéseket.

A szerkezetátalakítás harmadik folyamatáról, vagyis szakmai kérdéseiről - ilyen a területi ellátási kötelezettségek meghatározása, az intézmények közötti munkamegosztás - a következő hónapokban fognak egyeztetni – ismertette az államtitkár.

Pokorni Zoltán, Szócska Miklós és Kásler Miklós az Országos Onkológiai Intézet új belgyógyászati tömbjének átadásán
Fülöp Máté

A negyedik feladat az egészségügy menedzsmentjének fejlesztése – mondta Szócska Miklós, aki az elmúlt időszak "legnagyobb rákfenéjének" nevezte, hogy az ellátórendszer nem volt koordinálva, egységes elvek szerint vezetve.

A kórházak élén várható változások kapcsán az államtitkár hangsúlyozta: nem kívánják az átadás-átvétel folyamatát "külön stresszel terhelni", ezért egy gyors pályázati kör terveznek.

Szócska Miklós azt mondta: az egészségügy ellátórendszer lényegi elemei a következő félév végére fognak látszódni, a keretek pedig a jövő év végére készülnek majd el.

Kiemelte: az egészségügyi intézmények a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz kerülnek, melyen belül a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (GYEMSZI) jelölték ki fenntartónak, míg a vagyonkezelő a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium alá tartozó Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. lesz.

Az államtitkár arra is kitért: a városi járó- és fekvőbeteg ellátási intézmények vezetőivel, valamint az egyes térségekben érintett országgyűlési képviselőkkel egy második országjárás keretében egyeztet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!