szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?

Még a Fideszben is csak találgatják a vasárnapi dunaföldvári választási bukás okait. A párt helyi vezetője azt mondta, nem számítottak rá, hogy ennyire aktívak lesznek a választók, a szocialisták szerint lélektanilag már biztosan trendfordulóról lehet beszélni.

„Ez egy nagy pofon volt, ne is tagadjuk. Azt is mondhatnám, kapott egy balhorgot a Fidesz Dunaföldváron. Ehhez a helyzethez nem szoktunk hozzá az elmúlt két évben, ki kell elemezni, hogy mi történt. Biztos vagyok benne, hogy az országos elnökség is foglalkozik majd a kérdéssel, hiszen a helyi szervezet hozta a formáját, amit a sikeres parlamenti választáson is láthattunk tőlük, megvolt az országos támogatás is, de arra senki nem számított, hogy az MSZP ötszázzal tudja növelni a szavazatai számát” – adott a kormánypárt számára meglepő kudarccal zárult vasárnapi dunaföldvári polgármester választásról villámdiagnózist a helyi viszonyokra rálátással bíró forrásunk.

Tény, hogy a Fidesz 2010-es győzelme óta megtartott időközi választásokon eddig legfeljebb megszorítani sikerült a kormánypártot, de azt is ritkán. Pedig például Pesthidegkúton még egy alkalmi olajfa-koalíciót is sikerült áprilisban összetákolni, de az MSZP-DK-LMP támogatással indult Berger Antalt még így is tönkreverte a Fidesz jelöltje. Legutóbb, Hódmezővásárhelyen persze eleve nem lehettek vérmes reményeik a szocialistáknak, Kis Andrea is legfeljebb annak örülhetett, hogy több voksot szerzett, mint 2010-ben.

Kilő a bal

Győzni azonban most sikerült először, ráadásul úgy, hogy a baloldal valóban látványosan több voksot szerzett a kormánypártnál – miközben a Fidesz támogatással indult Jákli Mihály is hozta a párt 2010-es támogatottságát. „Bevallom, még mi is keressük az okokat, hiszen úgy tűnt, minden rendben. Dunaföldváron 40 fős, aktív Fidesz alapszervezet működik, mindenki odatette magát, megvolt az országos támogatás, itt járt a városban Kövér László, és Jakab István is, ráadásul 3-mal többen szavaztak ránk, mint 2010-ben, mégis kikaptunk. Sem arra nem gondolt senki, hogy jóval többen mennek el szavazni, mint 2010-ben, arra pedig végképp nem, hogy a baloldal 500-al növeli a szavazatai számát” – mondta a hvg.hu-nak Hirt Ferenc, parlamenti képviselő, a Fidesz területi elnöke.

Horváth Zsolt (elöl, középen) a trendfordító (?) a parlamentben
MTI

A dunaföldvári választók valóban rendkívüli aktivitást mutattak: volt több olyan választókerület, ahol már reggel kilenckor harminc százalék fölött volt a részvétel, és olyan is, ahol a nap végére az 50-et is meghaladta. Míg Jákli Mihály elsősorban a helyi témákra koncentrált, Horváth Zsolt a kötelező körökön túl – helyi munkahelyteremtés, közbiztonság, útfelújítás – az országos elégedetlenségre is igyekezett építeni, ráadásul sikerült a helyi civileket is bevonnia. Így ő is legalább annyi aktivistát tudott mozgatni (csak a kemény mag mintegy harminc főt számlált), mint Jákli Mihály.

Felkészül Sopron, Tiszavasvári

A helyi civil társadalom megnyerése egyébként is alapvető fontosságú volt – az arányokat érzékelteti, hogy a kisváros nyolc fős képviselőtestületéből öt független – de baloldali kötődésű – mellett három fideszes van. Jákli Mihály ezen a téren nem tudott mozgósítani, és azt is komoly hibájának rótták fel, hogy nem ment el az előre meghirdetett vitára a városi televízióba, amit ettől függetlenül nem vettek le a műsorról, csak éppen így Horváth Zsolt ellenfél híján egyedül válaszolhatott egy órában a műsorvezető kérdéseire. (A választás sajátossága volt, hogy Horváth MSZP tagként indult mint független, Jákli viszont a hivatalos Fidesz támogatás ellenére nem párttag.)

„A kormány politikája elleni tiltakozás, és a protest szavazatok is benne voltak ebben az eredményben, de a jelölt is jó volt természetesen. Azt hiszem, nagyon fontos, hogy a választók végre látták, le lehet győzni a Fideszt, ez szerintem lélektanilag fordulópont. A pártban mindenképpen, még vasárnap este rengeteg megyei szervezettől hívtak fel, hogy hajrá, már nagyon vártak egy ilyen sikerre” – mondta a hvg.hu-nak az MSZP tolna megyei elnöke. Harangozó Tamás szerint ugyanakkor – bár ez a média és a szélesebb választóközönség ingerküszöbét kevésbé érte el – már hónapom óta megfigyelhető, hogy aktivistáik sokkal motiváltabbak, könnyebben mozgósíthatóak, mint korábban.

Tóbiás József frakcióigazgató azt mondta a hvg.hu-nak: ha a következő választásokon (a hétvégén Sopronban, október 28-án Tiszavasváriban voksolnak majd) is jól szerepelnek a szocialisták, akkor akár már tendenciáról is beszélhetünk majd. Kétségtelen, hogy mindkét esetben különleges jelentősége van az MSZP számára az eredményeknek: Sopronban információink szerint azt tesztelik, hogy a Dunántúlon működik-e a mozgósítás, Tiszavasvári pedig korábbi MSZP fellegvárból vált „Jobbik mintavárossá”, úgy, hogy egyetlen szocialista tag sem került be a helyi közgyűlésbe 2010-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fideszes-független párharc lesz Dunaföldváron

Két jelölt indul Dunaföldváron az időközi polgármester-választáson, amelyet szeptember 30-án a város korábbi polgármesterének halála miatt rendeznek - közölte Bárdos Lászlóné, a helyi választási iroda vezetője hétfőn.

MTI Itthon

MSZP: Dunaföldváron az emberek üzentek a kormánynak

Az MSZP szerint a választási feliratkozás bevezetésével a Fidesz adminisztratív módon próbálja megőrizni hatalmát - ismételte meg pártja álláspontját hétfőn Molnár Zsolt, a szocialisták budapesti elnöke.