szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezren töltötték meg a Lendvay utcát a Fidesz megalapításának 25. évfordulójának alkalmából, hogy az alkotmányban - már megszavazott - változtatások ellen tüntessenek, majd a Gyorskocsi utcába vonultak, hogy megemlékezzenek az előállított székházfoglalókról. A hvg.hu tudósítása.

Becslésünk szerint ezren gyűltek össze szombat délután a Fidesz Lendvay utcai székháza előtt, a Milla oldalán fél öt után pár perccel kikerült egy fotó a tömegről, nem sokkal később a szervezők is posztoltak egy képet azzal szöveggel: "Megtöltjük a Lendvay utcát!".

A helyszínen feltűnt Schiffer András is, az LMP társelnöke, aki megígérte részvételét az Alkotmány nem játék csoportosulás (több, mint 8 ezer követővel a Facebookon) szervezte megmozduláson a HaHa-s diákokkal való szolidaritásból.

Fazekas István

A hvg.hu tudósítója szerint fiatalok, és idősebbek egyaránt érkeztek a megmozdulásra, a transzparenseken a következő feliratok láthatóak: "Ti vagytok azok, akik ellen '89-ben harcoltatok", "Nem engedünk '89-ből", illetve "Meleg vagyok, nem házas, több is lehetnék, mint egy ágyas".

Az első megszólaló egy fiatal aktivista, Fenyő Eszter elmondta, hogy örömmel tölti el, hogy egyre több akcióban vehet részt, és együtt megvédhetik egymást: "Addig nem hallgatunk, míg a Fidesz önkényének vége nem lesz. Győzni fogunk" - a beszédében az alkotmány módosítását és a hajléktalanok elleni rendeleteket is bírálta Fenyő.

Fazekas István

Hammer Ferenc, egyetemi oktató azon sajnálkozott, hogy "pocakos szociológusoknak kell most a barikádokon állnia". A helyzet rendkívüli, tette hozzá: "nem alkotmányunk van, hanem egy alaptörvénynek nevezett napi parancs". A rezsicsökkentést is bírálta Hammer, aki szerint az új kampányszlogene a kormánypártnak: "Hallgass a zsebedre, szavazz a Fideszre", bár ő semmit sem hall, hiába fülel.

A székházfoglalók

Március 7-én fiatalok egy csoportja elfoglalta a Fidesz székházát a Lendvay utcában, azt egész nap megszállva tartották, majd este az Alkotmánybíróság épülete elé vonultak az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakozva.

A Fővárosi Főügyészség csoportosan elkövetett garázdaság bűntette miatt kezdett nyomozni "a Fidesz budapesti székházának megtámadása miatt". Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata péntek délután azt közölte, hogy a székházfoglalás ügyében összesen három embert állítottak elő és hallgattak ki gyanúsítottként pénteken. De önként jelentkezett péntek délután a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gyorskocsi utcai fogdájánál az a két székházfoglaló, akiket napközben kerestek a rendőrök, de nem találták meg őket, mert rossz címre mentek. Egyikük, Misetics Bálint a hvg.hu-nak azt mondta: állnak a rendőrség rendelkezésére.

Egy roma származású Belgiumban dolgozó fiatal is megszólalt és elmesélte, hogy itthon lecigányozzak, külföldön viszont magyarnak tekintik. Baki Szilárd elmondása szerint Orbánék nem biztosítanak munkát a romáknak.

Kőszeg Ferenc, a a rendszerváltás demokratikus ellenzékének egyik tagja, és a Magyar Helsinki Bizottság alapítója arról beszélt, hogy ugyanolyan megfélemlítés zajlik, mint 1989-ben, amikor Orbán tüntetett, szerint azonban Orbán nem is a diktatúra, hanem azok ellen harcolt, akik csinálták a diktatúrát. Kőszeg úgy véli, a kormány gyűlöli az állampolgárait, és a tüntetőket nevezte meg a polgári civil társadalom letéteményeseinek, amit üdvrivalgással fogadtak az egybegyűltek.

Egy másik felszólaló, Szilágyi Sára arról számolt be, hogy pár nap múlva ünnepli a 25 éves születésnapját, ugyanúgy, ahogy most a Fidesz, de nem örül az ajándéknak: az alkotmánymódosítás hatályba lépésének.

A felszólalók közül mindenki a jelenlegi önkényuralomról beszélt, illetve követelt Orbán Viktor lemondását, vagy disszidálását.

A beszédek és a Himnusz eléneklése után a tömeg elindult a Gyorskocsi utca felé az Andrássy úton, hogy megemlékezzen a napokban történt, és jogszerűtlennek ítélt előállításokról a székházfoglalók ellen. 

Az Andrássy úton a tömeget négy rendőrautó kísérte a szemerkélő esőben, a tünetők jó hangulatban, dobolva, zenélve vonultak végig a sugárúton, majd az Oktogon-Margit-híd útvonalon folytatták a menetet egy hatalmas lepedő mögött, amin az áll: Alkotmány.

Fazekas István
A Gyorskocsi utcába fél 8 után értek, ahol még mindig több százan követelték a jogállamiságot, majd a székházfoglalás egyik résztvevője, Vámos Péter mesélte el a pénteken történteket, őt a rendőrség ugyancsak előállította. A rendezvény nyolc órakor ért véget.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!