szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Külső-belső medencével, szaunával, edzőteremmel felszerelt luxusházban raboskodna – házi őrizetben – a négy ember halálával járó közlekedési baleset okozásával vádolt Eva Rezesová. Elmentünk ahhoz az ingatlanhoz, amelyre celláját cserélné a szlovák milliomosnő, az ingatlanfejlesztő által ígért „másfajta életérzés” a bv után garantáltnak tűnik – már ha a bíróság belemegy a házi őrizetbe. És a magyar bíróságok az ilyen döntéseknél nem vizsgálják, mennyivel jobb körülmények közé kerülhet a börtönből a vádlott. Luxusba költözésre is volt már példa.

"A ház a legjobb nevű szállodák kínálatával veszi fel a versenyt, kávézó, étterem, többtípusú szauna, kültéri medence, fitneszterem, jachtkikötő szolgálják 'a kényelmet és a komfortot'. Az itt lakóknak nem kell aggódniuk a szobanövények locsolása, kis házi kedvenceik gondozása, vagy akár az ingek vasalása miatt sem, az online bevásárlórendszer pedig lehetővé teszi számukra, hogy az igényeiknek megfelelő ételekkel legyen tele a hűtő" – olvasható annak a luxuslakóháznak a honlapján, ahol információink szerint házi őrizetét szeretné tölteni a halálos közlekedési balesett okozásával vádolt szlovák Eva Rezesová.

Kattintson galériánkért!
hvg.hu

A szlovák milliomosnő ellen folyamatban van az elsőfokú büntetőeljárás, miután tavaly augusztus 21-én hajnalban az M3-as autópályán terepjárójával nekiment az előtte haladó autónak, amelyik az ütközés következtében kigyulladt. A teljesen kiégett Fiatban utazó négy ember közül három azonnal elhunyt, egyikük pedig a kórházba szállítást követően halt bele súlyos égési sérüléseibe. Rezesovát letartóztatták, az ügyészség többek között több ember halálát okozó, ittas járművezetéssel vádolja. A szlovák milliomosnő ártatlannak vallja magát, és arra hivatkozik, hogy a Fiat vezetője vágott ki elé, alkoholszintjét pedig az ütközés után sokkos állapotban meghúzott vodkás üveggel magyarázza.

A több mint egy éve előzetesben ülő Rezesová korábbi védője a vádirat benyújtásakor egyszer már kérte, hogy védence a börtön helyett házi őrizetben várhassa az eljárás végét, de ezt akkor elutasították. A kérdés a szerdai tárgyaláson újra előkerült, mert a rendőrség megvizsgálta azt a XIII. kerületi ingatlant, amelyre a szlovák nő a börtönt cserélné, illetve Rezesová az Index szerint nyilatkozott arról, hogy hozzájárul nyomkövető eszköz viseléséhez a házi őrizetben. A lakás a rendőrség szerint alkalmas arra, hogy elektromos nyomkövetővel ott őrizzék a vádlottat, viszont egyelőre a házi őrizet iránti kérelmet még nem terjesztették be.

hvg.hu

A hvg.hu elment arra a címre, amelyet a házi őrizet helyszíneként megadtak, és kiderült, hogy a kinézett ingatlan egy négy, 7-9 szintes toronyépületből álló luxuslakópark közvetlenül a Duna-parton. A luxuslakótömb mellett közvetlenül vízparti étterem és egy hajókikötő található, a lakások hatalmas teraszainak többsége panorámás, a folyóra néznek. „A lakók büszkék lehetnek majd arra, hogy itt vehettek lakást, a (…) irodáiban dolgozni pedig egyfajta státuszszimbólumot jelent majd” – hirdeti az ingatlanfejlesztő, amelynek „szándékai szerint ez az új városnegyed egy másfajta életérzés is kínál majd mindenki számára”. Az itt garantált „életstílusban fontos szerep jut a harmóniának, ember és környezet, munka és szabadidő, lakás és iroda, belső és külső környezet között” – tették hozzá a lakóparkról szóló honlapon.

Szerettük volna megkérdezni a kivitelezőt, mit szólnának ahhoz, ha luxusépületükben ülne előzetesben a halálos balesettel megvádolt Rezesová, de nem kívántak nyilatkozni, még kérdést sem tehettünk fel. Azt megengedték, hogy körülnézzünk az előtérben, és a belső udvarban, de amikor a kültéri medencét, napozóteraszt és a szaunát le akartuk fényképezni, megtiltották a fotózást.

Az egyik épületben található iroda alkalmazottai – nevük említése nélkül – elmondták, hogy valóban luxusszínvonalon felszerelt házról van szó, a látott külső medence mellett belső medence, gőz, szauna, tornaterem áll a lakók rendelkezésére. Csak tehetős emberek engedhetik meg maguknak, hogy itt vásároljanak vagy béreljenek lakást, sok külföldi lakik itt – tették hozzá. Számos internetes ingatlanhirdetésben kínálnak ugyanebben az épületegyüttesben bérbe adó lakást, ezek alapján nagyjából havi 300-450 ezer forintjába kerül egy 60-100 négyzetméteres ingatlan.

Megkerestük a rendőrséget, amely már átvizsgálta azt a lakást, ahová házi őrizetbe Rezesová költözne, de csak annyit írtak: a vonatkozó rendelet szerint azt kell ellenőrizniük, hogy "a házi őrizet előírásainak megtartását a mozgását nyomon követő technikai eszköz" telepítésének a feltételei biztosítottak-e. "Ezen túlmenően egyéb információt nem áll módunkban szolgáltatni" – tette hozzá az ORFK Kommunikációs Szolgálata. Így arra a kérdésre sem kaptunk választ, hogy a vádlott testére szerelt nyomkövetővel elhagyhatja-e majd a lakást annyiban, hogy a lakópark nyújtotta szolgáltatásokat, így a medencét, edzőtermet használja, mint írták: "a házi őrizetben lévő személy mozgásterére vonatkozóan a bírói döntés az irányadó".

Fülöp Máté

Rezesová családja ezt minden bizonnyal megengedhetné magának: Eva 2002-ben elhunyt édesapja, Alexander Rezes, Szlovákia egyik legnagyobb üzemének, a kassai vasműnek a többségi tulajdonosa, a Mečiar-kormány közlekedési minisztere volt. Privatizációs üzleteivel szerzett vagyonát csak becsülték, de Szlovákia második leggazdagabb embereként tartották számon.

Rózsadombi őrizetesek

Azt egyáltalán nem vizsgálja a bíróság a házi őrizetről hozott döntésénél, hogy a börtönből kikerülő vádlott milyen körülmények közé kerül – tudtuk meg Somfainé Vajda Ágnes ügyvédtől. Ha felmerül, hogy elég lenne ez az enyhébb kényszerintézkedés, akkor csak azt nézik, hogy valóban a házi őrizetbe kerülő tulajdona, bérleménye-e az adott ingatlan, vagyis az valóban rendelkezésre áll. De ezt elég egy tulajdoni lap vagy szerződés benyújtásával bizonyítani. "Általában inkább az szokott felmerülni, hogy biztosított-e a házi őrizetbe kerülő személy megélhetése, míg otthon kell tartózkodnia, ezt pedig rendszerint valamelyik családtag úgynevezett befogadó nyilatkozatával kell alátámasztani" – mondta az ügyvéd.

Nem Rezesová lenne az első, aki pénztárcájának köszönhetően luxuskörülmények közt töltené a házi őrizetét. A brókerbotrány egyik fő vádlottja, Rejtő E. Tibor például a budai Rómer Flóris utcai villájában volt házi őrizetben. Az ő tágas kerttel rendelkező, reprezentatív háza pedig alig néhány háztömbnyire áll attól az ingatlantól, ahol viszont Tasnádi Péter raboskodott szintén házi őrizetben ebben a háromszintes, tizenegy szobás házban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!