Orbánig érő lobbizáson dőlhet el az Akvárium sorsa
Közbeszerzési versenyeztetés nélkül újítja fel 2,5 milliárdból az állam Budapest központi terét, az Erzsébet teret. A jogszabályi előírásokat úgy kerülték ki, hogy a téren működő intézményeket egy kusza hátterű állami cégre bízták. Ezzel viszont új gazdája lett a Gödör-Akváriumnak is, így nem tudni azt sem, hogy maradhat-e a tavaly kiválasztott – a Sziget-birodalomhoz tartozó – cég, amely a szórakoztatásért felel. A felújítás idejére elköltözött a térről a Design Terminál is: miközben lábra kaptak olyan hírek, hogy étterem kerül a helyére, hivatalosan ezt az állami vagyonkezelő cáfolta. A háttérben komoly lobbizás folyik, az államnak pedig nagy tervei vannak a térrel.
„Az Akvárium Klub leendő bérlőjét, illetve üzemeltetőjét versenyeztetés útján választja ki, így a felújítást követően lehet változás a vendéglátást szolgáltató cég tekintetében” – írta a hvg.hu-nak küldött válaszlevelében a Budapest szívében található Erzsébet tér, így a volt Gödör átalakításáért felelős állami cég. Az eredetileg az új Nemzeti Színháznak szánt tér ügye 16 év után sem került nyugvópontra, az évekkel ezelőtt megakadt építkezést most egy olyan társaság indította el, amely bonyolult, átláthatatlan cégháló részeként működik, a korábbi üzemeltetők kiszorítása után helyzetben hozott, a Sziget Fesztivál révén naggyá nőtt vendéglátós csapat pedig most azon „izgulhat”, tavasszal visszatérhetnek-e az Akváriumba.
„Márciusba újra itt” – ez a felirat fogadja a főváros központi terén a turistákat és a szórakozóhelyet rendszeresen látogatókat. A területen körbekerítették, a munkagépek felvonultak. A felújításért felelős cég, az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. október elején jelentette be, hogy elkezdik az Erzsébet téri Kulturális Központ és Park fejlesztésének második ütemét.
A tervek szerint a bontási és építési, valamint rekonstrukciós munkálatok fél évig tartanak. Addig zárva marad a közkedvelt Akvárium (volt Gödör) Klub és a magyar formatervezőknek bemutatkozási lehetőséget kínáló – egyébként botrányos körülmények közepette született – kiállítótér, a Design Terminál (DT). Az utóbbi stábja átmenetileg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyik épületébe költözik át. Ennek megfelelően bezárt a Design Terminálban található HybridArt design shop és kávézó is, ahol magyar tervezők termékeit lehetett kapni, és amelyet Erdélyi Szabolcs, az Art Moments képzőművészeti projektsorozat egyik kitalálója működtetett. Bár úgy tudtuk, felmerült, hogy a Design Terminal helyén étterem nyílik, de az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. ezt egyértelműen cáfolta.
Gödörből vödörbe
Alig másfél év telt el azóta, hogy kisebb botrány közepette kellett elköltöznie a Gödör stábjának az Erzsébet térről, a nevet váltott szórakozóhely működtetője máris készülhet arra, hogy a terület tulajdonosa esetleg új vendéglátós után néz.
Az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. a hvg.hu-nak küldött válaszaiban ezt a lehetőséget sem zárta ki, és – miután erről nincs még döntés –, arról nem adott pontos tájékoztatást, hogy meghívásos pályázatot akarnak-e kiírni, és erre kap-e meghívót majd a jelenlegi vendéglátós, a Sziget Fesztivál vendéglátását 11 éve szervező Gamma Trade Kft. Utóbbi amúgy nemcsak a Szigeten keresztül kötődik a fesztiválvezetőként tevékenykedő – időközben Erzsébet-téri programszervezővé előlépett - Muraközy Péterhez, valamint Gerendai Károlyhoz: a Sziget-főnök és Maros Róbert (A Gamma Trade egyik tulajdonosa) jó barátok, együtt indították a Liszt Ferenc téri Buena Vista éttermet is.
„Eleve nem kötöttünk hosszú távú szerződést, hiszen első perctől tudtuk, hogy csak a beruházás után választják ki a végleges működtetőt” – cáfolta Maros Róbert ügyvezető-tulajdonos a budapesti vendéglátósok között terjedő híreszteléseket, amelyek szerint a Gamma legalább 10 évre már leszerződött az állammal. A vendéglátós piaci források szerint a Gödör-Akvárium vonzó lehetőség, a turisták és a fiatalok inváziójának köszönhetően egy jól bejáratódott brand. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a korábbi üzemeltetőhöz, az Uni-Co Kft.-hez hasonlóan, a Gamma sem fizetett bérleti díjat. Igaz, mindkét cég azt hangsúlyozta, hogy a bevételt maradéktalanul visszaforgatták. (Az Uni-Co vezetője, Filep Ákos tavaly arról beszélt, hogy átlagosan havi 12 millió bevétele volt a cégének). „Tíz éve nem volt tisztasági festés az épületben, így ez volt az első dolgunk” – mondta a hvg.hu-nak Maros Róbert, aki szerint, ha nem is sokat, de a központ tavalyi átvétele óta ők is invesztáltak az Akváriumba, főleg belsőépítészeti munkákat végeztettek. A megállapodás szerint a nyereség jelentős részét átadták a hivatalos fenntartónak, a szomszédban működő Design Terminálnak, amely ebből finanszírozta a kulturális rendezvények deficitjét. Az Uni-Co havi 560 ezer forint megbízási díjat, a Gamma 200 ezret kapott az üzemeltetés koordinálásért.
Az Akvárium idén ősszel bezárt, októberben pedig elindult a felújítás, majd utána kiválasztják az új vendéglátóst – egy biztos, a fenntartó hivatalosan már nem a Design Terminál, hanem az állami üdültetésben utazó cégcsoport egyik tagja, az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. Piaci forrásaink szerint már javában folynak az egyeztetések az új vendéglátós cég kiválasztásáról, és nem zárták ki, hogy megfelelő – a fesztiválbiznisz egészére kiható – ajánlat esetén maradhat a Gamma Trade Kft.
A Gamma Trade Kft. a VOLT Fesztiválnak is beszálllítója, melynek az alapítója Lobenwein Norbert, aki viszont az Orbán-családdal is jó kapcsolatot ápol. Ő intézte például az egyik bandát a miniszterelnök lányának esküvőjére, az együttest – ahogy azt a Kisalföldnek az üzletember elárulta – meglepetés-nászajándéknak szánta az ifjú párnak. Lobenwein régi barátja, munkatársa Muraközy Péternek.
Rosszkor egy jó helyen
Ha mégis új üzemeltetője lesz az Gödör-Akváriumnak, akkor ebben a kormányzati ciklusban ez lenne a harmadik fordulat az Erzsébet téren. Először a vendéglátós cserélték le, majd átpasszolták a felügyeletet az állami üdültetéssel foglalkozó vagyonkezelőnek, jövőre pedig a téren működő intézmények sorsáról kell majd dönteni.
Azt, hogy az új Nemzeti Színháznak kiásott gödörben kulturális központ és szórakozóhely működjön, egy építésziroda, a már említett Uni-Co Kft. találta ki több mint 16 évvel ezelőtt. A kulturális minisztérium 2002-ben egy meghívásos pályázaton ezt a céget bízta meg a programok szervezésével és a büfé üzemeltetésével, amiért – amint fentebb már szintén említettük – cserében egy 560 ezer forintos megbízási díjat és a büfé bevételeit kapta.
A 2010-es kormányváltás után többen is érdeklődni kezdtek a szórakozóhely iránt. Egyrészt megkezdődtek a tárgyalások a fővárosi önkormányzat és az állam között arról, hogy az utóbbi kapja meg a terület tulajdonjogát, másrészt egy 2011. augusztusi közmeghallgatáson az V. kerület vezetője, Rogán Antal bejelentette: szívesen átvenné a Gödör üzemeltetését. Végül a kabinet úgy döntött, hogy a kulturális központ üzemeltetésével a Gödör szomszédságában működő Design Terminál Kft.-t bízza meg. Az illetékes minisztérium időközben felmondta az Uni-Cóval meglévő szerződést, de a DT-ért felelős közigazgatási tárca kiállt az építésziroda mellett, ám nem sokáig: a szerződésük lejárta után 2012 februárjától mégiscsak a Design Terminál kapta az üzemeltetést, a programszervezésre pedig felvették a VOLT és a Balaton Sound fesztiválok programfőnökét, Muraközy Pétert.
Viszont az állami tulajdonban lévő DT nem vállalkozott a büfé üzemeltetésére, ezzel a feladattal egy meghívásos pályázat keretében a Gamma Trade-et bízták meg. Mint a HVG tavaly februárban megírta, a Gammát Muraközy ajánlotta, aki még Veszprémből ismerte a közigazgatási minisztert, Navracsics Tibort. A Gödör régi üzemeltetői viszont berágtak. Az Uni-Co stábja akkor azt állította nyilatkozataiban, hogy csak két hetet kaptak a levonulásra, miközben a minisztérium és a DT hónapokig azzal hitegette őket, hogy ők folytathatják. Filep Ákos az építésziroda vezetője azt állította tavaly a HVG-nek, hogy 2002 óta 100 milliót fektettek a berendezésbe és 60 milliót az ingatlan javítására, amit nem akart nekik kifizetni az állam. Végül a cég nem járult hozzá a Gödör név továbbviteléhez, ezért nevezték át Akváriumra a helyet.
Mi lesz a nagy 10 éves tervvel?
Előkelő étterem nyílhat az Erzsébet téren az egykori buszpályaudvar, ma Design Terminál néven működő intézmény épületében – ezt állította egymástól függetlenül több, a térrel kapcsolatos terveket ismerő forrás is a hvg.hu-nak. A források szerint a tér jövőjéről folytatott háttértárgyalásokon többször felmerült ez az ötlet. Viszont az Erzsébet Vagyonkezelő határozottan cáfolta, hogy a Design Terminál végelegesen elköltözne az Erzsébet térről. „A felújítást követően ismét jelenlegi épületében működik majd” – írta válaszlevelében a vagyonkezelő, mely szerint addig is a KIM Báthory utcai épületében dolgozhat a stáb.
Az Erzsébet téri, már rég használaton kívüli buszpályaudvaron létesítendő, a magyar formatervezőknek bemutatkozási lehetőséget kínáló kiállítótér létrehozásáról még a Gyurcsány-kormány határozott 2004-ben. A pályaudvar felújítása viszont több évig húzódott (pedig 2006-ra tervezték eredetileg a nyitást), és súlyos botrányok kísérték. A Gyurcsány-kabinet közel egymilliárdot költött a terminálra, viszont regnálása alatt még megnyitni sem sikerült: 2009-ben nem kapták meg az ideiglenes használatbavételi engedélyt a hatóságoktól a hiányosságok miatt. Akkor év végén a Hírszerző nyilvánosságra hozta azt a titkosított jelentést, mely szerint az építkezés során számos törvényt megsértettek, az államot megkárosító szerződéseket kötöttek – az ügyben 2010 elején hűtlen kezelés miatt nyomozás indult.
Az Orbán-kabinet, illetve a KIM a kormányváltás után továbbvitte a projektet, új vezetőséget nevezett ki: a Terminál élére a Veszprémből érkezett Englert Róbert került (Navracsics Tibor Veszprém képviselője a parlamentben). Ennek ellenére a kormányváltást követően sem pörögtek fel az események: az intézmény 2011-es nyitását egyéves előkészítő munka előzte meg, majd 2012 szeptemberében a KIM korábbi főosztályvezető-helyettese, a Gombold újra! program szervezője, Böszörményi Nagy Gergely vette a kezébe a stratégia kidolgozását. Egy évvel később, idén novemberben jelentette be a kormány, hogy 2014-től egymilliárdos költségvetési kerettel kiemelt kormányzati háttérintézmény lesz a DT. Az Origó november végén arról számolt be, hogy az intézmény 18 fős stábbal dolgozik, idén 80 milliót, jövőre közel 200 milliót költenek a bérezésre. Legújabban a DT főleg a kezdő vállalkozások és a kockázati tőke egymásra találását, a start up vállalkozások felfutását segíti – igaz, a weboldal még mindig nem készült el, a designterminal.hu egy Facebook-profilra irányít.
Elfeledett közbeszerzés
Nyilvános közbeszerzési pályázat után az építkezés 2013-ban fog befejeződni – ezt ígérte a HVG-nek még tavaly februárban Fürjes Balázs, a fővárosi gigaberuházásokat felügyelő kormánybiztos. A két ígéretből egyik sem teljesült, igaz, az építkezés legfeljebb fél évet csúszik, a választásokig mindenképpen meg akarják nyitni a teret.
Az állam annak ellenére nem írt ki közbeszerzést, hogy a felújítás jelentős összegbe kerül. Az állami cég szerint a központ felújítására 1,6 milliárd forintot, a környezet rendezésére mintegy nettó 400 millió forintot fordítanak, a vagyonkezelő kft. reményei szerint a teljes költség nem haladja meg a nettó 2,5 milliárd forintot. „Az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá, továbbá, a beruházást saját forrásból valósítja meg, ahhoz sem költségvetési, sem uniós forrást nem használ fel” – indokolta a hvg.hu-nak a cég a közbeszerzési pályázat elmaradását. A HVG-vel júliusban azt közölték, hogy az üdültetési cégek tulajdonában álló ingatlanok eladása révén teremtették elő a pénzt az építkezésre.
A törvényi előírások kikerülését az tette lehetővé, hogy idén újabb fordulat történt az Erzsébet tér ügyében. Egy törvénymódosítás révén Budapest véglegesen az államnak adományozta az Erzsébet téri Kulturális Központ és Parkot. (A terület már kétszer cserélt eddig gazdát: először 1997-ben, amikor a főváros a Nemzeti építésére ajándékozta oda az államnak; majd miután a színház építése nem itt történt meg, 2002-ben az állam visszaadta Budapestnek). Ezt követően az állami vagyonkezelő a Design Terminál helyett a szintén állami tulajdonban lévő Erzsébet Vagyonkezelő Kft.-t bízta meg mind az Akvárium, mind a DT üzemeltetésével.
Eldugott milliárdok |
Viszont az Erzsébet Vagyonkezelőnek eredetileg legfeljebb a névazonosság miatt volt köze az Erzsébet térhez. A társaság abba – az egyre kuszább – cégcsoportba tartozik, ami a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány körül jött létre az utóbbi években. Eredetileg az étkezésijegy-forgalmazó Erzsébet Utalványforgalmazó volt a tulajdonosa (aminek pedig az alapítvány), de egy céghálón belüli ügylet révén átkerült az alapítvány másik cégének, a Hunguest Vagyonkezelőnek a tulajdonába. Az étkezési jegynek és a szállodáknak köszönhetően a cégeknek óriási bevételeik vannak – a piacról az Erzsébet-utalvánnyal kiszorított francia utalványcégek Brüsszelben támadják a kormányt, az LMP pedig az állami cégháló átláthatatlan pénzügyei miatt kritizálja a kabinetet. Az Erzsébet-utalványnak a válság miatt egyébként zsugorodó vendéglátásra és az élelmiszerláncokra, reklámjai révén pedig a médiára van nagy hatása (mint a sajtó többször is foglalkozott vele: jelentős összegeket költenek jobboldali orgánumoknál). Mint a HVG júliusban megírta, egy apró törvénymódosítással a Fidesz a parlamentben elérte, hogy az alapítvány és cégbirodalmának gazdálkodása ne legyen teljes egészében nyilvános. Az Erzsébet Vagyonkezelő Kft.-nek eredetileg Ruff Zoltán volt a vezetője, aki megfordult a volt Fidesz-pénztárnokhoz, Simicska Lajoshoz tartozó cégekben is. Szeptembertől Árendás Gergely került az élére, aki viszont korábban a baloldali kötődésűnek tartott Wallis-csoportban dolgozott. A hivatalos indoklás szerint azért az Erzsébet Vagyonkezelő bonyolítja a tér átépítését, illetve a DT és az Akvárium üzemeltetését, mert a felújított budapesti kulturális központban majd az utalvány profitjából üdültetett hátrányos helyzetűeknek is szerveznek programokat. A cég az utóbbi hónapokban igazi ingatlangazda lett: hozzá tartozik a zánkai gyerekváros és a balatonőszödi kormányüdülő is. |
Az Erzsébet Vagyonkezelő hvg.hu-nak küldött tájékoztatása szerint a legkedvezőbb érvényes ajánlatot tevő kivitelezővel, az Épkar Zrt.-vel kötött szerződést, ám azt már nem fejtették ki, hogy milyen ajánlatok közül választották ki és mekkora ajánlatról van szó.
Az Épkar egy 1981 óta működő cég, amely már régóta egy karcagi származású család birtokában van. A vállalkozás a korábbi és a mostani kormányzati ciklusban is számos – elsősorban önkormányzatok által kiírt – közbeszerzést nyert el főleg Ferencvárosban és Józsefvárosban. A válság ellenére a társaság árbevétele a 2010-es 4,8 milliárdról 2012-re 8 milliárdra emelkedett. A Magyar Narancs tavaly decemberben számolt be arról, hogy az Épkar rendkívül kedvező áron – sőt, az idő múltával egyre kedvezőbb feltételekkel – jutott egy VIII. kerületi épülethez a Fidesz kommunikációs igazgatója által vezetett önkormányzattól. Kocsis Máté az ügyletet egyébként „megörökölte” elődjétől, az SZDSZ-es polgármestertől, később viszont az önkormányzata egyre jobb helyzetbe hozta a céget.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Vége a bulinak, ereszt az Akvárium szórakozóhely teteje
Az Erzsébet téri Akvárium Klub fölött lévő üvegmedencéből a víz a tánctérre folyik, emiatt a ma esti programot a szórakozóhely szervezői lemondták - erősítették meg a szervezők a hvg.hu-nak az internetes közösségi oldalakon terjedő híreket.
Bezár az Akvárium Klub
Augusztus 1-jével ingyenesen az állam tulajdonába kerül, ezt követően pedig határozatlan időre bezár az Erzsébet téri Akvárium Klub. A hivatalos indoklás szerint a kormány ezzel a döntéssel Budapest egyik leglátogatottabb találkozási pontját torzó helyett valódi, sokoldalú kulturális és turisztikai központtá alakítja.