Mi lett volna, ha Merkel nem engedi be a Keletiből elindult menekülteket? És mire készül Trump Oroszország ellen, ami Magyarországnak is fájhat?

Tíz éve a Keleti-pályaudvarról elindult menekültcsoport politikai, sőt történelmi szereplővé vált. Meg lehetett volna ezt akadályozni? – teszi fel a kérdést a Die Zeit szerzője. Eközben a Times arról ír, hogy Trump globális olajembargót tervez Oroszország ellen, amely azokat az államokat is sújtaná, akik orosz olajat vesznek. Ez a HVG nemzetközi lapszemléje.

  • hvg360 hvg360
Mi lett volna, ha Merkel nem engedi be a Keletiből elindult menekülteket? És mire készül Trump Oroszország ellen, ami Magyarországnak is fájhat?

Die Zeit: Ha tíz éve másképp dönt Merkel…

Egészen más lenne ma a helyzet, ha Merkel 10 éve úgy dönt, hogy nem engedi be a Magyarországról megindult menekülteket – mutat rá Heinrich Wefing, a Die Zeit politikai rovatának vezetője, bár abban egyáltalán nem biztos, hogy ily módon el lehetett volna kerülni egy sor buktatót. 2015. szeptember 5-én mintegy kétezer menekült kerekedett fel a Keleti pályaudvarnál, hogy eljussanak Németországba. Ezáltal politikai szereplőkké váltak, a pillanat történelminek, útelágazásnak bizonyult Európa számára.

Nehéz megmondani, hogy annak idején egyáltalán le lehetett volna-e zárni a határokat. A magyar rendőrség félszívvel ugyan, de próbált a tömegre hatni és Orbán Viktor valószínűleg nem volt boldogtalan, hogy megszabadul a problémától, hiszen még buszokat is szervezett a szállításhoz – állítja a cikk szerzője.

Ha az osztrák határőrök keményen lépnek fel, arról igen negatív fényképek készültek volna és bejárták volna az egész világsajtót. Talán még összetűzések is lettek volna. A német kancellár, mint kiderült, mástól sem félt jobban. Brutalitást, erkölcsi csődöt vetettek volna a szemére. Egy lapon emlegették volna Orbánnal, sőt a szír diktátorral. Merthogy az erőszak miként fért volna össze az EU értékrendszerével.

Viszont nem lett volna az ’Isten hozott’ kultúrája és az a benyomás sem, hogy az állam képtelen ellenőrizni azt, hogy kik lépnek a területére, egyúttal a jobboldali populisták sem nyomulnának ennyire a migrációs témákra alapozva – mondja a lap szerzője, aki szerint azért az AfD alighanem így is feljött volna, hiszen a demagógok gyakorlatilag minden nyugati demokráciában sikeresek.

Ellenben Merkel a sorompó leengedésével feltehetőleg elveszítette volna a liberálisok, illetve a politikai közép támogatását. Ám ez a réteg minden bizonnyal a zöldekhez vagy a baloldali Linkéhez állt volna át. Ugyanakkor nem osztódott volna meg ilyen mértékben a német társadalom, aminek a hatását a mai napig érezni – játszik el a gondolattal Wefing.