Felvásárolták a legendás Commodore-t, nem is akárkik viszik tovább a céget
Új kezekbe kerül az ikonikus Commodore cég. De nem egy számítástechnikai óriásvállalat vásárolta meg, hanem a márka elkötelezett hívei.
HVG
Inkább csak az idősebbek emlékezhetnek azokra az időkre, amikor a valóban személyi számítástechnikát a Commodore számítógépek jelentették. Játékra és munkára is alkalmasak voltak ezek a masinák, és ma is vannak szenvedélyes elkötelezettjei a márkának. Így egyfelől meglepőnek, másfelől viszont logikusnak tűnik a legújabb hír: a rajongói közösség tagjai felvásárolták a Commodore Corporationt.
A Peri Fractic néven ismert retrotech-youtuber, Christian Simpson álmában sem gondolta volna, hogy egyszer a Commodore cég vezérigazgatója lesz, bár a jól ismert márka elkötelezett híve volt. Viszont szerette volna megszerezni a márka licencét, hogy a rajongókkal hivatalos termékeket tudjon létrehozni, anélkül, hogy óriási összegeket kellene ezért fizetniük. Fel is vette a kapcsolatot a márka holland tulajdonosával, és a cégtől kapott válasz igencsak meglepte – avat be a történetbe a Futuro Promissio.
Nemcsak hogy megadták a kizárólagos licencet, hanem még fel is ajánlották neki, hogy miután ennyire jól ismeri a Commodore-t, vegye meg a céget. „Ha jön a megfelelő ajánlat, akkor talán nyitottak lennénk arra, hogy eladjuk az egész vállalat” – mondták. A felvásárlás végül 5–7 millió dolláros befektetéssel valósult meg, Simpson állítólag egy második jelzálogot is felvett a házára. Ez az összeg mindenképpen barátinak mondható, lévén, hogy a Commodore márka 2008-ban 79,8 millió dollárt ért.
A tranzakció során négy bejegyzett védjegy és az eredeti ROM-okhoz való hozzáférés cserélne gazdát. A feltételes mód annak szól, hogy a kifizetés még nem történt meg, a közösségi adakozáson kívül további befektetőket keresnek az üzlet végleges lezárásához.
Apró érdekesség, hogy egy olasz cég is használja a Commodore nevet. A 2010-es években, amikor a márka nagyrészt szunnyadt, több olasz cég is felvette a márka nevét, viszont – ahogyan azt a Tedium megjegyzi, a Peri Fractic által megvásárolni kívánt verzió az, amelyik a márka 1980-as évekbeli örökségéhez kötődik. „Optimisták vagyunk azzal kapcsolatban, hogy találunk olyan megoldást, amelyik minden érintett fél számára előnyös lesz” – reagált e tényre Simpson.
The Commodore Brand has been crying out to be saved. Find out if we managed to reboot the greatest tech company in history! #WeAreCommodore Subscribe to stay updated in this mission! ⚙️ Thanks to http://PCBWay.com for great PCBs from $5!
Az újraéleszteni kívánt cég vezetőségének listája is lenyűgöző. A Commodore 128 és a Plus/4 mögött álló zseni, Bill Herd műszaki tanácsadóként és részvényesként tért vissza. Az új, még be nem jelentett projekteket Albet Charpentier, a Commodore korábbi mérnöki alelnöke veszi át. Michael Tomczik, Jack Tramiel elnök korábbi asszisztense lesz a vezető tanácsadó, de ott lesz a fedélzeten David Pleasance, a Commodore UK korábbi ügyvezető igazgatója és Jeri Ellsworth, az egymillió eladott darabot számláló Commodore DTV alkotója. Még az HBO Szilícium-völgy sorozatának színésze, Thomas Middledtich is csatlakozott a csapathoz kreatív igazgatóként és befektetőként.
És a jövőbeli tervek? Hivatalosan ugyan még nem jelentettek be semmit, de mivel az egész azzal kezdődött, hogy licencbe vették a Commodore nevét egy hardvertermékre, mindenképpen lehetségesnek tűnik új termékek megjelenése. Olyanok, amelyek nemcsak retrók (tisztelegve a nagy klasszikusok, a Commodore 64 és az Amiga előtt), hanem egyúttal jövőbe mutatóak. A tervek között szerepel még a Commodore márka használatának egyszerűsítése és hivatalos csatornák megnyitása a közösségi projektek licenceléséhez.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.