szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Egy internetre felkerült videónak hála végignézheti, amint a magyar rendőrség két reménysége megpróbálja leszerelni a kormány megszállási emlékművénél tiltakozó Magyar Fruzsinát, Mécs Imre feleségét, amikor az festékszóróval éppen polgári engedetlenséget követ el. Az erőtlen és szabálytalan rendőri intézkedésen még a kollégák is kiakadtak. Az ORFK-t is megkérdeztük a hatékony fellépésről, de annyi hozzáfűznivalójuk volt a történtekhez, hogy nézzük meg a jogszabályokat.

„Pályafutásom során olyat láttam már, hogy valakivel szemben azért alkalmaztunk kényszerítő eszközt, mert elfutott, de olyat most láttam először, hogy a rendőrök szaladnak el” – mondta a hvg.hu-nak névtelenséget kérve egy volt rendőr, mikor kikértük a véleményét arról a videóról, ami még április 11-én került fel az internetre. Az ATV felvételén a Szabadság térre tervezett megszállási emlékmű ellen demonstrálók egyike (Lovas Zoltán) beszél, miközben a háttérben Magyar Fruzsina, Mécs Imre volt országgyűlési képviselő felesége tiltakozásképpen festékszóróval éppen felfúj egy feliratot. Két fiatal egyenruhás, a Készenléti Rendőrség munkatársa az akció közben lép oda hozzá, de innen nem meséljük tovább, nézze meg a roppant hatékony rendőri intézkedést:

A hvg.hu-nak nyilatkozó volt rendőr szerint az egész eljárás minősíthetetlen. "Először is nem köszöntötték a nőt, majd nem hívták fel a figyelmét arra, hogy vele szemben rendőri intézkedés történik, holott ez előírás. Egyszerűen elkezdték csavargatni a kezeit, hogy a festékszórót megszerezzék tőle" – kritizálta a fiatal rendőröket. Ráadásul amikor az asszony társai odamennek felvenni a jelenetet azzal, hogy állampolgári joga a tiltakozás, hallani, ahogy a háttérből valaki azt az utasítást adja nekik: „Gyertek vissza!”, mire szinte megfutamodnak. "Ezek az egyenruhások megbuktak volna az iskolában” – jegyezte meg az egykori parancsnok.

Szakmai hibák, jogszabálysértések

Egy másik rendőr a felvételt látva szintén azt mondta, hogy "nem csak az intézkedés tényét kellett volna közölniük, egy csomó szakmai hibát vétettek és jogszabályt is sértettek”. Szerinte itt nulla volt a kommunikáció, pedig "ha odasétálnak a hölgyhöz, tisztelegnek, majd közlik nevüket, rendfokozatukat, szolgálati helyüket, az intézkedés célját, akkor biztos, hogy nem kell birkózni vele, aztán elfutni, és főleg leégetni a rendőrséget ország-világ előtt”.

Szerinte az intézkedés megkezdésekor kötelező formaságokat csak akkor lehet elhagyni, ha a késedelem valamilyen veszéllyel jár, például egy bankrablónak vagy egy részeg garázdának ráér a rendőr utólag is bemutatkozni. „Hogy ennél az esetnél mi volt a késedelem veszélye, az számomra megint nem derült ki, de hogy az intézkedés végén is elmaradt az azonosító adatok ismertetése, az biztos” – tette hozzá. Amennyiben az egyenruhás részéről elmaradt a bemutatkozás, de a nő kéri, akkor kötelező megadni az igazoltatást végző rendőr nevét, szolgálati helyét és azonosító jelvényének számát.

Részlet a videóból
Youtube

És hogyan nézett volna ki szerinte a helyes rendőri fellépés? „Jó napot hölgyem, X.Y. rendőr törzsőrmester vagyok a Készenléti Rendőrségtől, a törvény nevében felszólítom, hogy a graffitizést hagyja abba, mivel azzal szabálysértést (vagy bűncselekményt) valósít meg. Újra felszólítom, hogy hagyja abba, vagy testi kényszert alkalmazok!” – közölte miként járt volna el a Szabadságtéren. „Ez után jön az igazoltatás, priorálás – a személyes adatok leellenőrzése a bűnügyi nyilvántartásban –, a bűnjelnek számító flakon elvétele, tájékoztatás a jogorvoslat lehetőségéről. Ezt követi az elköszönés, aztán már lehet is futva távozni – annak tilalmára nem találtam szabályt” – jegyezte meg rendőri forrásunk kissé cinikusan.

A rendőrség válasza: nézzük meg a honlapjukat

Minderről megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányságot, de azt közölték, hogy kérdéseinkre "a válaszokat nyílt jogszabályok tartalmazzák, amelyek – többek között a police.hu honlapon - megtalálhatóak.” Arra, hogy a rendőröket ki küldte oda, ki volt a helyszínen a parancsnokuk, annyi reagálás érkezett, hogy ez „a rendőri intézkedés szempontjából jelentőséggel nem rendelkezik.” Arra vonatkozóan, hogy jogszerűnek és szakszerűnek tartják-e az egyenruhások fellépését az adott esetben, nem kaptunk választ.

A nővel szemben megkezdett intézkedést ráadásul a jogszabályok alapján be kellett volna fejezni. „Egy rendőrt, ha a jogszabály szerint intézkedési kötelezettség terheli, nem lehet arra utasítani, hogy ne intézkedjen.” Szerinte az már kényszerítő fellépésnek számít, hogy a rendőrök megpróbálták kicsavarni az asszony kezeiből a festékszórót, vagyis testi kényszert alkalmaztak, amiről jelentést kell készíteni, azt a rendőr parancsnoka kivizsgálja, és megállapítja annak törvényességét, szükségességét és arányosságát. Jelen esetben nehéz elképzelni, hogy ez az „intézkedés” átesett bármilyen vizsgálaton is” – tette hozzá. Bár mint megjegyezte, mindenkinek a fantáziájára bízza, ebben az esetben szükséges volt-e a hölgy "ellenszegülését megtörni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Fotók: Ötödszörre is elbontották a Szabadság téri kordont

Múlt hét kedd este óta már ötödszörre bontották le a kordont, ami a Szabadság térre tervezett emlékmű építési területét védi. A tüntetők azt ígérik, mindaddig így tesznek, amíg meg nem akadályozzák a német megszállás emlékművének megépítését.

hvg.hu Napi merítés

Hogyan zajlik egy rendőri igazoltatás?

A rendőrség évente több mint egymillió igazoltatást hajt végre. A törvény 35, a kormányrendelet 150, az önkormányzati rendeletek további szabálysértéseket határoznak meg, ezért nem árt tisztában lenni a jogainkkal, a hatályos szabályozással.

Fazekas Zsuzsa Kult

Szabadság tér: a börtöntől a birodalmi sasig

Manapság ugyan leginkább a gyereküket a jászótérre hordó anyukák látogatják a budapesti Szabadság teret (ha nem éppen a tervezett német megszállási emlékmű építését megakadályozni próbáló civilek gyülekeznek itt), ám ez mégis a főváros egyik legerősebb jelképtartalmú területe. Nem igazán létezett hatalom, amely ne próbálta volna "birtokba venni", saját üzeneteivel megtölteni, elüldözve innen mindenki más emlékét. Megnéztük, mi mindent állítottak már a Szabadság térre.