szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Az egyik legmelegebb júniusi napon majdnem hét órán át szállítottak a Budapesti Honvés Kórházból Sopronba egy 82 éves, szívkoszorúér-műtéten átesett idős embert, étlen, szomjan. A Honvédelmi Minisztérium a felelősséget firtató kérdésünkre nem válaszolt, a betegszállítást végző cég ügyvezetője pedig azt mondta, hogy csoportos betegszállítást végeznek, és ebben az esetben sajnálatos módon valóban hosszú ideig tartott az út, de a cég emberei nem követtek el hibát.

Szétnyílt a seb a lábán és a hátát fájlalja a 82 éves Gyula bácsi, akin június 5-én hajtottak végre szívkoszorúér-műtétet a budapesti Honvéd Kórházban, ahonnan június 10-én vitték át a lakóhelyéhez legközelebbi kórházba, Sopronba. „Csakhogy az út a 35 fokos melegben elhúzódott, és este már nagyon aggódott a család” – közölte a hvg.hu-val a férfi hozzátartozója, Horváth Árpád. „Nem hiába. Gyula bácsinak a szállítás előtt volt varratszedése, és a sebek nem viselték túl jól az utazást.”

Fárasztó telefonálások sora

Mindenesetre Horváth Árpádék, amikor még este kilenc órakor sem tudták, mi lehet Gyula bácsival, felhívták a Honvéd Kórház szívsebészeti osztályát. „Ott elmondták, hogy ők már az éjszakás műszak, és sajnos nem tudják, hogy a beteget mikor indították útnak, mivel azt az adminisztrátor végzi, aki délután 3 óráig dolgozik és már nincs benn, és az irodája is be van zárva.” De nem tudtak segíteni a betegszállítás központi számán sem, mert ott is csak este hétig volt munkaidő.

A férfinál ekkor szakadt el a cérna, mondván, miként lehet, hogy a kórház részéről nem tudnak információval szolgálni egy 82 éves ember hollétével kapcsolatban. „Elmeséltem, hogy a mai hőségben egy szívbeteg embert utaztatnak délután óta. Miután nyomdafestéket nem tűrő szavakkal melegebb éghajlatra küldtem a céget, a kezelő elnézést kért, és visszahívást ígért. Húsz perccel később arról tájékoztatott, hogy este tíz óra körül érnek vele Sopronba.”  idézte fel Gyula bácsi kálváriáját Horvát István. Hozzátette: ha ezt tudják, akkor inkább a költségeket vállalva, elvitték volna ők maguk.

Egymásra mutogatás

Horváth Árpád másnap megpróbálta kideríteni, hogy ki a felelős a történtekért. Ismét felhívta a Honvéd Kórházat, s az adminisztrátoron rögtön számon is kérte a betegszállítás elhúzódását. Ő a betegutaztatások irányítóira, azok főnöke pedig a szállítást lebonyolító társaságra, a Gól-Diatrans Kft-re mutogatott. Végül a betegszállító cég is másra hárította a felelősséget: szerintük az, hogy a kocsi este hétkor még a fővárosban volt, a kezelőorvos volt felelős.”

Az esetre vonatkozóan a Honvéd Kórház működtetője, a Honvédelmi Minisztérium adott tájékoztatást. „A betegek esetleges szállításának megszervezése az egészségügyi  ellátást végző szolgáltató feladata, mely feladatnak jelen esetben az  ellátó osztály eleget tett azzal, hogy az említett beteg szállítását  megrendelte. A szállítási feladatok koordinálása, megszervezése országosan a  szállítást végző cég kompetenciájába tartozik, érdemi válasz tőle nyerhető” – közölték.

Szállító cég: a betegek összegyűjtése és elvitele sok idő

„Csoportos szállítást végzünk, ami azt jelenti, hogy a betegeket össze kell szedni, ami bizony várakozást jelent, és azt követően a járműnek ki is kell jutnia a fővárosból, majd például az adott esetben mintegy háromszáz kilométert kell megtenniük” – mondta a hvg.hu-nak a Gól Diatrans Kft. ügyvezetője, Matúzné Szabó Nóra. „Aznap 13 beteget szállítottunk oda-vissza, az utóbbi útra hat beteget gyűjtöttünk össze, közülük három friss szívműtétest a 82 éves bácsival együtt. Velük nem lehet száguldozni, de egyébként sem, és nagyon kell vigyázni, hogy állapotukban a szállítás során ne következzen be változás. Így jártunk el június 10-én, és minden más alkalommal is erre törekszünk. Amennyiben valaki mégis megpanaszolja a szállítást, kivizsgáljuk. A mostani ügyben is megnéztük, történt-e hiba, de úgy találtuk, hogy nem.”

Horváth Árpád hosszúnak találta a betegszállítás idejét, illetve, nemtetszését fejezte ki a hvg.hu-nak azzal kapcsolatban, hogy a 82 éves idős ember a meleg napon történt utaztatás során – mint a családnak elmondta – sem inni, sem enni nem kapott útközben, és a kórházban sem adtak neki útravalót. Mindezek ellenére úgy gondolja, hogy az orvosnak is felelőssége van abban, hogy a varratokat esetleg túl korán szedte ki Gyula bácsi lábából, ami miatt a szállítás közben könnyen szétnyílhattak a sebek. A HM hvg.hu-nak adott válasza a felelősség kérdésére vonatkozóan nem tért ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!