szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kétoldalú gázszerződésről, a paksi erőmű bővítéséről, az orosz-magyar megállapodás végrehajtásáról tárgyalni jön Budapestre Vlagyimir Putyin - közölte hivatalosan a Kreml. Orbánnak öt dokumentumból álló egyezménycsomagot kell aláírnia: magyar konzulátus nyílik Kazanyban, és magyar atomenergia-ipari szakembereket képeznek Moszkvában. Szóba kerülhet, hogy az orosz Metrovagonmas indul a 222 metrókocsi szállításáért kiírandó pályázaton, és kiemelték annak jelentőségét is, hogy az orosz elnök a felszabadulás hetvenedik évfordulóján érkezik.

Magyarországi látogatásán az orosz elnök tárgyalni fog a kétoldalú gázszerződésről, amelyet vagy meghosszabbítanak, vagy új szerződéssel váltanak fel - közölte hétfőn Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója.

Azt mondta, hogy az idén lejáró orosz-magyar gázszerződésről folytatott megbeszéléseken Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök "nyilvánvalóan" meg fogják vitatni "az Európai Unió álláspontja miatt a Déli Áramlat lemondása miatt kialakult helyzetet".

Hangsúlyozta, hogy Moszkva kénytelen volt elállni az európai vezetékrendszer megvalósításától és a Fekete-tengeren, valamint Törökországon keresztül menő útvonalat választotta. Usakov hozzátette, hogy Oroszországnak Magyarország fontos piac a kőolaj-, és földgázszállítások szempontjából. 

A külpolitikai tanácsadó azt is elmondta, hogy Vlagyimir Putyin magyarországi látogatásán a paksi atomerőmű bővítése, az orosz-magyar megállapodás végrehajtása is szóba kerül majd. Közölte, hogy "jelenleg (a szakemberek) az ötös és a hatos blokk építésével kapcsolatos kérdések kidolgozásán dolgoznak." Tervben van, hogy az orosz elnököt kísérő küldöttség tagjai között Magyarországra utazik Szergej Kirijenko, a beruházást végző Roszatom állami atomenergiai vállalat vezetője - tette hozzá Usakov. 

AFP / Yuri Kochetkov

Az orosz elnök keddi munkalátogatására öt dokumentumból álló egyezménycsomagot készítettek elő Moszkvában. A tervek szerint aláírandó dokumentumok között szerepel magyar atomenergia-ipari szakemberek oroszországi képzéséről szóló egyezmény, valamint az a megállapodás is, amelynek értelmében magyar főkonzulátus nyílik az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tatárföld székhelyén, Kazanyban. A nagyvárosban tervezik megtartani áprilisban az orosz-magyar kormányközi gazdasági vegyes bizottság soron következő ülését. 

Orosz-magyar regionális, egészségügyi, és felsőoktatási együttműködésről is készítettek elő egyezményeket. 

A kétoldalú gazdasági kapcsolatokat érintve Jurij Usakov kiemelte, hogy az orosz Metrovagonmas nevű üzem kész részt venni a 222 metrókocsi gyártására kiírandó 250 millió euró értékű pályázaton.

Az orosz elnöki tanácsadó arról is beszélt, hogy március végén Budapesten orosz kulturális napokat terveznek tartani. 

Múlt kedden a Magyar Közlönyben megjelent, hogy Oroszországban még az idén magyar kulturális évadot rendeznek. 

Felszabadulás és koszorúzás

Usakov hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin budapesti látogatását "a magyar fővárosnak a fasiszta megszállók alóli felszabadítása 70. évfordulója ünneplése" idején bonyolítják. Elmondta, hogy az orosz államfő a látogatás kezdetén a Hősök terén fogja megkoszorúzni a hősök emlékkövét, majd a későbbiekben részt vesz a budapesti Fiumei úti sírkertben felújított szovjet katonai temető átadási ünnepségén. 

Az orosz államfő ezt követően előbb négyszemközt tárgyal Orbán Viktor miniszterelnökkel, majd munkaebéden kibővített formában folytatják a megbeszéléseket. Ez után a két állami vezető jelenlétében írják alá a kétoldalú egyezményeket. 

Vlagyimir Putyin magyarországi látogatásának befejező programjaként találkozik Áder János köztársasági elnökkel - közölte az orosz államfő külpolitikai tanácsadója.

A vs.hu hétfőn azt írta, úgy tudni, Orbán és Putyin egy oktatási és egészségügyi tárcaközi egyezményt, egy, a 2015-re tervezett orosz-magyar találkozókról szóló kormányközi megállapodást és a kazanyi magyar főkonzulátus korábban már bejelentett megnyitásáról szóló szerződést írna alá holnap.

Azt a portál szerint egyelőre nem tudni, hogy az idén lejáró hosszú távú gázszerződéssel kapcsolatban kötnek-e a felek bármilyen konkrét megállapodást kedden. Orbán Viktor korábbi rádiónyilatkozatai szerint Putyin látogatása alatt szeretne megállapodásra jutni a gázszerződésről.

Tóbiás József MSZP-elnök hétfőn azt mondta, Orbán arról tájékoztatta a parlamenti frakcióvezetőket, hogy az orosz elnök keddi budapesti látogatásán Magyarország nem kíván hosszú távú gázszerződést kötni Oroszországgal. Szerinte Orbán kulturális és szociális egyezmények aláírásáról beszélt, de a tárgyköröket nem nevezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!