Az Energiaügyi Minisztérium (EM) újabb naperőművi rekordokról számolt be. Július 1-jén a 13 óra utáni negyedórában a nagyobb erőművek 4011 megawatt áramot állítottak elő – közölte a tárca a rendszerirányító Mavir Zrt. adatai alapján. Az ipari rendszerek beépített teljesítménye tavaly novemberben nőtte túl a 4 gigawattot (GW), ma már 4,6 GW felett jár. A rekorddal először lépték túl a termelésben is a 4 GW-ot.
A helyet a következő negyedórákban is hasonlóan alakult, a csúcsot érő időszakban önmagukban az ipari naperőművek a hazai áramfelhasználás 90 százalékát fedezték. Július 1-jén a teljes naperőművi termelés (beleértve a háztartási méretű kiserőműveket – hmke) is rekordot döntött 6361 megawattal.
A rekorddöntés hamar nyugdíjazta az előző naperőművi rekordot, amely június 25-én született. Az óriási, folyamatosan bővülő kapacitásoknak köszönhetően a következő hónapokban újabb csúcsdöntések várhatók – jósolta a szaktárca. A minisztérium arra sem mulasztott el emlékeztetni, hogy tavaly a naperőművekből származott a belföldi áramtermelés negyede, ez a legmagasabb érték a világon.
Piaci anomáliák
Ami önmagában jól hangzik, kár, hogy a termelési rekordokkal együtt az árak is dőlnek – a negatív tartományba. Június 1-én éppen nem álltak elő negatív árak, de az ingadozás hatalmas volt, az azonnali piacon 14 óra előtt mindössze 6 euró volt a súlyozott átlagár – 20 óra előtt aztán már 640 eurót kóstált egy megawattóra (MWh) áram.
Másnap (és egyébként az előző nap is) negatív áras negyedórák is előfordultak, 14 óra előtt mínusz 41 euró volt egy MWh áram ára, este 8 körül aztán megint jöttek a 400 euró, sőt 500 euró fölötti negyedórák.
Az egyensúlytalanság a Mavir termelési grafikonjain is jól látszik.