szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az előírásoknak megfelelően használták fel a Norvég Civil Támogatási Alapból származó pénzt, a londoni székhelyű PKF Littlejohn cég könyvvizsgálati eredményei pozitívak – közölték Norvégia hivatalos magyarországi honlapján csütörtökön. Norvégia tárgyalni akar a magyar hatóságokkal a civilek támogatásáról.

Norvégia az EGT és Norvég Alapon keresztül olyan civil szervezeteket támogat, amelyek a demokratikus értékek és az emberi jogok érvényesülését kívánják előmozdítani Magyarországon. A Norvég Civil Támogatási Alap kerete 13,5 millió euró.

A londoni PKF Littlejohnt tavaly ősszel bízták meg a civil program valamint a magyarországi alapkezelő átvilágítására – emlékeztettek.

Az EGT alapokon keresztül a civil szervezeteknek nyújtott norvég támogatás csaknem 160 millió euróra rúg a 16 kedvezményezett országban. A magyarországi program egyike annak a 13 civil támogatási alapnak, amelyek könyvvizsgálaton esnek át ezekben a napokban.

Pozitív eredmény

A vizsgálat végeredményei szerint az alap forrásainak kezelése és az ellenőrzési mechanizmusok megfelenek az előírásoknak.

Megnyugtató, hogy a könyvvizsgálat eredményei pozitívak – nyilatkozta Vidar Helgesen európai ügyekért felelős miniszter.

Korábban független külsős szakértők ugyancsak kiválónak nevezték a norvég pénzeket kezelő Ökotárs Alapítvány munkáját.

norvegia.hu

A jelentésben a norvég támogatási alap kezelésének hatékonyságára is kitértek. Az alapkezelőn kívül néhány projektet is megvizsgáltak, és általába véve pozitív eredmények születtek. Néhány apróbb hibára fény derült, ezek korrigálása a közeljövőben várható – tették hozzá.

A vizsgálati eredmények alapján a PKF Littlejohn bizonyos fejlesztéseket javasol az alapkezelési és ellenőrzési rendszerben. A Norvég Külügyminisztérium figyelembe veszi ezeket az ajánlásokat az EGT és Norvég Alap kezelésére irányuló további munkájában – ígérték.

A norvégok tárgyalni akarnak a magyar hatóságokkal

A Norvegia.hu-n emlékeztettek arra is, hogy Magyarországon a „civil szervezeteket támogató norvég alap hatósági nyomásnak volt kitéve, a helyi alapkezelőnél rendőrségi razziára is sor került”. A magyar hatóságok megszegték az EGT és Norvég Alap kezelésére vonatkozóan megállapodásokat, melyeket a donor országokkal kötöttek. 2014. május 9-én Norvégia felfüggesztette a magyarországi támogatások kifizetésének egy részét - tették hozzá.

Vidar Helgesen norvég Európa-ügyi miniszter szerint párbeszédet kezdeményeznek a magyar hatóságokkal, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre.

Az Alkotmánybíróság is „beszáll” az ügybe

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság csütörtökön úgy döntött, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul a norvég alapot odaítélő konzorcium egyik tagja, a Kárpátok Alapítvány-Magyarország adószámának felfüggesztése ügyében – közölte a Norvég Civil Támogatási Alap.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, a Kehi utasítására kezdeményezte korábban a NAV a Norvég Civil Támogatási Alapot működtető konzorcium összes tagjánál az adószám felfüggesztését.

Az egri bíróság kéri az Alkotmánybíróságtól a Kehire vonatkozó kormányrendelet alaptörvénybe ütközésének vizsgálatát is.

A Norvég Civil Támogatási Alap álláspontja továbbra is az, hogy a Kehinek nem volt hatásköre és jogalapja a norvég civil pénzeket kezelő Ökotárs ellenőrzésére, ezért a hivatal jogszerűtlenül alkalmazott szankciókat is, így az adószám felfüggesztését is - emlékeztet az Index.

A norvég alapról szóló Kehi-jelentés ide kattintva olvasható. A Kehi tavaly októberben tett feljelentést a norvég pénzek ügyében.

Az érintett civil szervezetek egyébként februárban ideiglenesen visszakapták az adószámukat, amikor a bíróság kitűzte a tárgyalást az Ökotárs Alapítvány, az Autonómia Alapítvány és a DemNet Alapítvány adószám-felfüggesztésének ügyében.

Lázár levelével indult

A Norvég Civil Támogatási Alap ügyében tavaly áprilisban robbant ki botrány itthon. Akkor még a Miniszterelnökséget vezető államtitkárként írt levelet az azóta miniszterré választott Lázár János a norvég kormány fejlesztésért felelős tagjának arról: szerinte belpolitikai beavatkozásnak tekinthető, hogy egy LMP-hez kötődő alapítványon keresztül fizetik ki a civil társadalom fejlesztésére szánt pénzeket.

Helyettük inkább a magyar kormánnyal kéne konzultálnia a norvég alapnak és közintézményeken keresztül áttolni a pénzt – jelezte akkor Lázár.

Egy hónappal későb bejelentették, hogy a Kehi megvizsgálja majd a norvég pénzek felhasználását. A hivatal végül tavaly októberben tett feljelentést az ügyben.

Előtte, szeptemberben egyenruhások jelentek meg az Ökotárs Alapítvány, majd később egy másik civil szervezet, a DemNet irodájában. Iratokat, laptopokat foglaltak le. Móra Veronikát, az Ökotárs vezetőjét bevitték a rendőrök.

Túry Gergely

Az ügy nemcsak itthon, ellenzéki és civil körökben, hanem nemzetközi szinten is felháborodást váltott ki.

Norvégia magyarországi nagykövete tavaly év végén jelezte, hogy leállíthatják a norvég támogatást, ha a hatóságok nem szállnak le az Ökotárs Alapítványról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!