szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy a dátumázás szerint - tavaly év végi tanulmányában a Terrorelhárítási Központ (TEK) Tudományos Tanácsának elnöke azt írta: az illegális migrációban nincs komoly terrorkockázat. A tanulmány hétfő este lekerült a TEK honlapjáról.

A Terrorelhárítási Központ Tudományos Tanácsának elnökének tavaly év végére datált húszoldalas dolgozatából idéz az Index.

A tudományos tanács folyóiratában megjelent dolgozatban a TEK szakértője, Böröcz Miklós rendőr alezredes (aki egyben a folyóirat főszerkesztője is) azt írja, korábban ő is úgy vélte, hogy terrorkockázat rejlik az illegális migrációban, ugyanis az illegális migránsok jelentős része rosszul képzett és segélyből akar megélni, ezért elszegényedik, ami szerinte egyenes út ahhoz, hogy bűnöző legyen belőle vagy radikalizálódjon. Ám utánakutatott a témának és a dolgozata szerint most már rájött, hogy tévedett: "a terrorizmus és az illegális migráció jóval kisebb átfedést mutat, mint azokban azt valószínűsítették".

MTI/Balogh Zoltán

Böröcz a német szövetségi hírszerzés, a BND 2006-os álláspontját ismertetve arról is írt, hogy a titkosszolgálatok számára az igazi kihívás éppen a legális migráció, a nyugati nagyvárosokban elkövetett terrorcselekményeket a tapasztalatok szerint ugyanis bevándorló vagy "migráns felmenőkkel rendelkező állampolgárok követték el", a legális, rendezett szociális hátterű első-, másod-, harmadgenerációs személyek vonzó célcsoportjai az iszlám terrorizmusnak. Mindezt a madridi és a londoni merényletek is igazolták. "Megállapítható, hogy a bevándorlók sikeres integrációja jó befektetés a terrorizmus megelőzésében" – hangsúlyozta, amikor arról írt, hogy ha valaki a társadalomba beilleszkedik, akkor sokkal kevésbé kerülhet a radikálisok és terroristák hatása alá.

Böröcz sorra veszi a Nyugaton elkövetett terrorcselekményeket, ebből pedig kiderül, hogy az elkövetők többsége nem illegális migráns volt. Szerinte az ideális terrorista nem illegális migráns, hanem egy olyan személy, aki vagy legális migráns, vagy már eleve a célország állampolgára.

A folyóirat szerkesztőbizottságának Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő is tagja, aki az utóbbi időben rengetegszer nyilatkozott a sajtónak, éppen az illegális migrációban rejlő terrorveszélyről, arról, hogy a menekültek között bőven lehetnek terroristák.

A tanulmány a TEK-es folyóirat 2014/II-es számában volt benne, az Index hétfő délután bukkant rá, akkor le is tudták tölteni, de este már nem lehetett megtalálni a szervezet honlapján.

Mikori a tanulmány: vitatkozik az Index és a TEK

Az Index cikke, illetve az ezt szemléző írásunk megjelenése után a TEK tisztázónak szánt levéllel fordult szerkesztőségünkhoz. Ebben kifejtik, hogy az Index szerzője által idézett tanulmány a (T)Error & Elhárítás című folyóirat 2014/II. számában jelent meg, és a párizsi terrortámadásokat megelőző időszakot elemzi. "Ebben az időszakban napi szinten átlagosan néhány tucat illegális bevándorló jelent meg a magyar határokon, míg 2015-ben naponta átlagosan csaknem 10 ezer migránssal számolhatunk. Az idézett tanulmány megállapításai a jelenlegi migrációs tendenciákra így értelemszerűen nem vonatkoztathatók" - áll a TEK Társadalmi Kapcsolatok Osztálya levelében. Álláspontjuk szerint a párizsi terrorcselekmények és az Európát érintő 2015-ös migrációs válság átírták a földrész terrorfenyegetettségével kapcsolatos eddigi álláspontokat, az európai terrorizmus történetében új időszámítás kezdődött. "Ezzel kapcsolatban számos nemzetközi szakértő mellett a TEK is kifejtette álláspontját hangsúlyozva, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet és más szélsőséges csoportok a migránstömegek kevésbé ellenőrizhető mozgását kihasználva nagyobb eséllyel juttathatnak terroristákat Európába" - állítják.

Az Index ugyancsak megkapta a TEK levelét, álláspontjuk szerint azonban az ebben leírtaknak ellentmond,  hogy a szerző a tanulmány 14. oldalán említi a 2015-ös párizsi terrortámadást (ami január 7-én volt), sőt, ugyanúgy elemzi azt, akár a többit. "Ráadásul a lábjegyzetekből kiderül, hogy a referenciaként használt irodalmakat 2015 januárjában töltötte le az internetről, az utolsót, egy Origóban megjelent cikket január 21-én. Azaz a dolgozat nem tavaly év végén, hanem idén év elején íródott. Megkérdeztük a TEK-et, hogy mivel magyarázzák ezt az ellentmondást. Amint válaszolnak, közöljük." - áll az Index viszontválaszában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!