szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A hét elején kongresszusukat tartottak a sportújságírók, szóba került az is, elvegyék-e az általuk adott év edzője és év szövetségi kapitányi címeket Kiss Lászlótól. A következő kongresszuson szavazhatnak erről.

"A kitüntetéseket nem elsősorban az 55 éve történtek miatt kell visszavonni, hanem azért, ahogyan az elmúlt két hónapban viselkedett” – írta egy nyilvános Facebook-kommentben Szöllősi György, a Fourfourtwo főszerkesztője, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke az után, hogy megszólalt a Kiss László és társai által elkövetett 55 évvel ezelőtti uszodai erőszak egyik áldozata.

A sportújságírók hétfőn és kedden Tápiószentmártonban tartották kongresszusukat, amelynek szintén forró témája volt a sportújságírókat és a szervezet elnökségét is már hetek óta foglalkoztató Kiss László-ügy. Az úszók nemrég lemondott szövetségi kapitányát a sportújságírók hatszor választották az év edzőjének, 2010-ben az év szövetségi kapitányának. Így nemcsak az volt a kérdés, hogy általában miképp viszonyuljanak az ügyhöz, hanem az is, hogy mi történjen ezekkel a már odaítélt címekkel.

Túry Gergely

„Az alapszabály egyelőre csak azt teszi lehetővé, hogy ilyen címeket adományozzunk, arról nem rendelkezik, hogy mi történik akkor, ha valaki méltatlanná válik ezekre. A másik, amit jelenleg megtehetünk az alapszabályunk szerint, hogy fontos közügyekben megszólalunk. Bár ezt nagyon fontos ügynek tartjuk, közleményt egyelőre nem adtunk ki, mert most van kiforróban a megoldás. Az elnökségben született egy javaslat, ami erős legitimációhoz kötné az általunk adható kitüntetések visszavételét. Ez a tagság legalább felének plusz egy tagnak a szavazáson való részvételét, illetve a szavazók nagy többségének támogatását tenné szükségessé” – mondta megkeresésünkre Szöllősi György. Mivel a közel 600 fős tagságból mintegy százan mentek el a kedden véget ért kongresszusra, legkorábban a következő szavazhat az alapszabály-módosításról, majd dönthet a címek visszavételéről. (Maga a szavazás interneten is történhet.)

Az egyik oldal fő érve, hogy egykor a sportsikereket díjazták, és azóta Kiss nem tett olyat, ami miatt el lehetne venni tőle kitüntetéseket. A másik oldal ezzel szemben úgy látja, az, ahogy Kiss az ügy kirobbanása óta viselkedett, megkérdőjelezi, hogy mások példaképe legyen. Szöllősi nem tartja problémának, hogy a döntés elhúzódik, legalább nem ebben a hisztérikus környezetben kerül rá sor, viszont szerinte nagyon fontos, hogy a határozatnak hasonló támogatottsága legyen, mint amikor a címeket megszavazták.

Kiss László szerdán bocsánatot kért Takáts Zsuzsannától, akit 55 évvel ezelőtt társaival megerőszakolt.

Marad-e Primissima?
Kiss László 2011-ben Prima Primissima Díjat is kapott, amellyel 50 ezer euró járt. A díjat 2013 óta Csányi Sándor és az OTP Bank gondozza. A Prima Primissima Alapítvány arról tájékoztatott, hogy kuratóriuma a következő hetekben foglalkozni fog Kiss László díjának ügyével.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!