szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ásotthalom polgármestere elmondta, szerinte mire lesz jó a magyar-szerb határon felhúzandó második kerítéssor, amelyről Orbán Viktor beszélt pénteken reggel. Ez a harmadik technikai változat, amivel védik a határt.

Tavaly augusztus végére rendelt kerítést a magyar-szerb határra Orbán Viktor miniszterelnök, azonban a vágyott formát nem tudták időre felhúzni, ezt - és lényegében Hende Csaba honvédelmi miniszter távozását - eredményezte az első, sok akadályt nem képező verzió. De akkor már mondták, jön egy komolyabb.

Először csak a mintadarabokat mutatták be.

Fazekas István

Ez pedig a Mad Max elem, amivel az országokon átnyúló sínt zárták le.

MTI / Varga György

Az első verzió nem volt túl hatékony.

Szegedma.hu
Fazekas István

Sok helyen csak a menekültek ruhái maradtak: azzal tompították a kerítés szúrását.

MTI / Máthé Zoltán

November végére épült fel a kerítés a szerb-magyar határon, alján és tetején szögesdróttal.

Fazekas István
Túry Gergely
Fazekas István

A kerítés, de főként az illegális határátlépés komoly büntetése tavaly október közepétől napokra szinte teljesen elapasztotta az illegális migrációs hullámot, azóta viszont nem minden bevándorlónak akadály a kerítés, ugyanis van, aki átvágja azt. A rendőrségi statisztikák alapján tavaly október közepe óta 265 volt az egy nap alatt elfogott illegális migránsok száma - ők nem feltétlenül a kerítésen jöttek át -, míg az azt megelőző hónapokban a többezres nagyságrend volt jellemző. A legálisan belépni szándékozók a tranzitzónákban várakozhatnak hosszan, és nem túl sok reménnyel kecsegtetően: Szerbiát a kormány ugyanis biztonságos országnak tartja, így aki onnan lépi át a határt, bírósági döntéssel kirakják Magyarországról.

Hat év a tranzitzónában? Akkor inkább az illegális út - riport a határról

A szerb-magyar határnál várakozó, nyugatra tartó menekültek a beengedési tempót látva egyre inkább a tiltott utakat választják. Sokuknak nem sikerül, verés, eleresztett kutyák és paprikaspray várja őket, majd újra a szerb oldalon találják magukat. Videós beszámoló.

A menekülők tavaly hamar találtak egyébként új útvonalat: a szerb-magyar határ helyett Horvátország felől érkeztek emberek, válaszul a magyar-horvát határon is elkezdődött a kerítésépítés.

A harmadik verzió

Most viszont jön egy harmadik verzió: a dupla zár. Orbán Viktor miniszterelnök ezt a közrádió reggeli műsorában jelentette be pénteken. Nem a mostani helyett, a mostani mögé húznak fel egy új kerítést. A pontos részletek nem ismertek, arra majd a Belügyminisztérium tesz javaslatot, a műszaki tervek már készülnek. A törökök politikája ugyanis változhat, a miniszterelnök szerint újabb menekülthullámot ereszthetnek rá Európára. "A már meglévő mellé egy masszívabb védelmi rendszert kell felépíteni, ezért az újabb kerítéssor egy komoly létesítmény lesz, amely több százezer embert is fel tud tartóztatni egyszerre" - állította Orbán.

Bár a miniszterelnök az interjúban azt is mondta, "ma a madár se tud ellenőrzés nélkül berepülni", ennek ellentmondanak a már idézett rendőrségi számok, hogy 1-2 százas illegális határátlépés még előfordul - igaz, a statisztika azokról van, akiket aztán elkap a rendőrség.

Megkerestük Ásotthalom polgármesterét, a jobbikos Toroczkai Lászlót, hogy megkérdezzük, tudja-e, milyen kerítés épül majd a helyszínen. Azt mondta, az egészet úgy tudja elképzelni, hogy a második, masszívabb védelmi rendszer a mostani mögött lesz 2-2,5 méterrel, és arra lesz jó, hogy amíg a bevándorlók átjutnak az első kerítésen, és odaérnek a másodikhoz, addigra már odaérnek a határvadászok is, és elkapják őket. A kerítésnél ugyanis hőkamerák vannak, bár a korábbi hónapokban sokat cikkeztek arról, hogy ezek közül több elromlott. Kérdés az is, hogy emiatt kell-e új területeket kisajátítania a kormánynak, vagy az eredeti kerítés felhúzásához megszerzett földterület elég lesz erre.

A határmenti települések polgármestereit egyébként most már rendszeresen tájékoztatják a különböző kivitelezésekről, így elképzelhető, hogy erről is megtudnak majd részleteket a következő ülésen.

Az eddigi védelmi rendszer kiépítése 12,6 milliárd forintba került, de a részletes adatokat is megismerő Magyar Nemzet szerint az elszámolásban többségében értelmezhetetlen tételek szerepelnek, van, amit többször beírtak, máshol viszont nem adták meg a darabszámot, így nem lehet eldönteni, mennyire reálisak a költségek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!