szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Tudományos Akadémia testülete politikai kérdésben nem alakít ki véleményt – ezt mondta a Magyar Időknek Lovász László elnöke, aki szerint elképzelhető ugyanakkor olyan helyzet, amikor mégis megszólalnának. Közben az MTA elnökéhez nyílt levélben forduló tudósok online is várják a csatlakozásokat kezdeményezésükhöz.

A hvg.hu múlt héten írta meg, hogy csaknem harminc tudós (az MTA rendes tagja, illetve doktora) fordult levélben Lovász Lászlóhoz, és aggodalmukat fejezték ki a Magyarországon végbemenő "antidemokratikus" folyamatok, különösen a sajtószabadság veszélyeztetése miatt. Szintén a hvg.hu írta meg, hogy az Orbán-kormány politikája miatt Thomas Jovin biológus és Hernád István Róbert pszichológiaprofesszor lemond a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti, illetve külső tagságáról.

Hétfőn azután a peticiok.com oldalon megjelent egy felhívás, amely arra szólítja fel az MTA köztestületeinek tagjait, hogy maguk is csatlakozzanak a lapunk oldalán megjelent nyílt levélhez. A petíció ezen a linken elérhető.

A Magyar Idők megkérdezte Lovász Lászlót a kutatók nyílt leveléről, amelyben azt kérték: az MTA vezetősége minél előbb tárgyaljon az utóbbi években szerintük végbement antidemokratikus folyamatokról.

Az elnök azt mondta: tanulmányozza a levélben foglaltakat, figyelembe kell venni ugyanakkor, hogy az akadémia nem politikai szervezet.

Arra a kérdésre, elképzelhető-e olyan helyzet, amikor mégis megszólalnak, azt válaszolta: természetesen igen, de reméli, hogy erre nem kerül sor. Hozzátette: előfordul, hogy az MTA nem nyilvános csatornákon jelzi, ha valamit nem úgy kellene végrehajtani, vagy éppen valamit tenni kellene.

Arra a felvetésre, hogy egyes ellenzéki vélemények szerint a kormány a folyamatos fejlesztésekkel megvette az MTA lojalitását, kifejtette: szó sincs erről, amikor kell és tudományosan megalapozott, akkor tiltakoznak. "Továbbra is erőteljesen hangsúlyozzuk például, hogy tévedésnek tartjuk a génmódosított növények hazai termesztésének alkotmányos tilalmát" – mondta.

A Hóman Bálint-üggyel kapcsolatban kifejtette: nem azt mondta, hogy Hóman nyilas elveket képviselt – ezért perelték –, hanem azt, hogy elfogadhatatlan elveket.

Lovász László beszélt arról is, hogy a különleges teljesítményt felmutató kutatókat kiemelten kell díjazni. Szerinte be kellene vezetni egy kiemelt kutatói státust, a "distinguished professzorságot". Aki ezt elnyeri, az a mostani fizetésének a dupláját kapná. Ez az összeg annyi lenne, mint Csehországban a normál professzori fizetés.

Lovász László a lapnak elmondta még, hogy elindul a jövő évi elnökválasztáson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!