szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még mindig sok a szakmából kiöregedő és a külföldre távozó orvos, egyre kevesebben fejezik be itthon a szakorvosi képzést.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb Egészségügyi statisztikai évkönyvéből az derül ki, hogy 2015-ben az orvosok országos nyilvántartásában 63 460 szakember szerepelt, ám a valóságban csupán 35 854-en tevékenykedtek a hazai egészségügyi ellátásban - írja a Magyar Nemzet. A többiek nyugdíjasok, szülési szabadságon vannak, és a szakértők szerint sokan külföldre mentek dolgozni.

2015-ben már 3140-nel kevesebb praktizáló orvos volt hazánkban, mint egy évvel korábban, és az üres állások száma is emelkedett az utóbbi években, ez 2015-ben 2039 volt, 500-zal több annál, amennyit 2010-ben regisztráltak. A statisztikákból kiderül, hogy egyre nagyobb a szakmából kiöregedő, nyugdíjas orvosok száma, és őket nem pótolja megfelelő ütemben a fiatal generáció, valamint sokan döntenek úgy, hogy inkább külföldön próbálnak érvényesülni.

Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke szerint a gyermekorvosok tekintetében különösen nagy a baj, elképzelhető, hogy tíz év múlva az ország egyes részein egyáltalán nem lesz megfelelő gyermekorvosi ellátás.

Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ legfrissebb adatai szerint mindenhol hiányszakmának számít például az érsebészet, a pszichiátria, a gyermek- és ifjúságpszichiátria, a fül-orr-gégészet, az igazságügyi orvostan, az ortopédia és a traumatológia. Mindezek mellett Budapest kivételével az egész országban hiányszakmának minősül az infektológia, a sürgősségi orvostan, a patológia, a radiológia és a sebészet.

A KSH statisztikája szerint emellett 5400-zal több a betöltött állás, mint ahány orvos egyáltalán dolgozik Magyarországon. Éger István, a Magyar ORvosi Kamara elnöke erről azt mondta, azokat az orvosokat, akiknek több érvényes szakvizsgájuk van, gyakran többszörösen elszámolják a munkahelyek, hogy meglegyen a megfelelő orvoslétszám, de ilyenkor sem két főállás után kapnak fizetést az érintettek.

Egyre kevesebben vannak a mutatók szerint a szakorvosok is: míg 2009-ig 1500 körül végeztek a szakorvosok, a következő években már inkább csak 1300 körül mozgott azok száma, akik valamelyik területből sikeresen szakvizsgáztak, 2015-ben viszont már csupán 936 volt a frissen végzett szakorvosok száma. Éger István szerint ez azért lehet, mert a munkaerőpiac átalakult, így a frissen diplomát szerezett, még nem szakvizsgázott orvosok is könnyen el tudnak helyezkedni külföldö, és ott is megkezdhetik a szakképzést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!