szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még szerencse, hogy a kopaszbalhé óta nincs moratórium, egy témában több kérdést is befogadnak egyszerre.

A Demokratikus Koalíció mellett az eddig nem túl ismert Demokrata Párt képviselője, Kósa Sándor is bedott egy népszavazási kérdést a lex-CEU ellen.

A DK-s kérdés: “Egyetért-e Ön azzal, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetről (OECD) szóló szerződésben részes állam által elismert felsőoktatási intézmény Magyarországon bejelentés alapján folytathasson külföldi oklevelet adó képzési tevékenységet?”

A Demokrata Párt kérdése: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a 2017/04/04-én hozott "lex-CEU" nemzeti felsőoktatásról szóló trv CCIV. módosítását a kormány visszavonja?"

Erre jön még a Momentum, amely szerda este bejelentette, népszavazást kezdeményez a CEU törvény valamint Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc újrázása ellen, de Fekete-Győr András szavaiból úgy tűnik, ők még nem nyújtották be a kérdést a Nemzeti Választási Irodának.

Az ő vonatkozó kérdésük így szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 9., 76., 77., 115., 117. §-ait a 2017. április 4-én hatályban volt szövegük szerinti tartalomra módosítsa?"

Kérdés, ezek közül melyiket fogadja majd el a Nemzeti Választási Bizottság. A Választási Iroda még csak a DK kérédését fogadta be, a Demokrata Pártét még nem, hiába fogalmazott Kósa múlt időben.

Az országosan ismeretlen, de angolra könnyen lefordítható Demokrata Párt vezetője, Kósa Sándor nem áll meg a népszavazásnál, jövő héten Amerikába utazik, miután egyeztetést kezdeményezett az Egyesült Államok Külügyi Bizottságának Demokrata Párti szenátorával.

A pontos szabály

Korábban automatikusan visszadobtak olyan kérdést, ami a korábban elfogadott témához kötődött, így elég egyszerű volt hónapokig erősen kamugyanús kérdésekkel húzni az időt. A vasárnapi zárvatartásos népszavazási botrány után azonban enyhült a szabály, a Nemzeti Választási Iroda honlapján talált magyarázat szerint

"az azonos tárgyú népszavazási kérdések benyújtására vonatkozó tilalom (ún. párhuzamossági moratórium) jelentős mértékben enyhült a népszavazási törvény 2016. május 21-i módosításával: választópolgári kezdeményezések esetén az aláírások összegyűjtéséig „futhat” párhuzamosan több, azonos tárgyú kérdés."

Az LMP mondjuk nem járt túl jól: ugyan beadhatott több kérdést is a paksi bővítés ellen, azonban ezeket kedden is "iktatták" - vagyis megtagadták a kérdés hitelesítését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!