szerző:
Tóth Richárd
Tetszett a cikk?

Rendkívüli testületi ülést tartott Erzsébetváros, a kérdés az, mihez kezd a kerület a bulinegyeddel. Négy javaslat is hevert a képviselők előtt, ebből a legradikálisabb azt jelentette, hogy éjfélkor minden helynek be kell zárnia. A többi ennél enyhébb volt, de mindegyik korlátozta volna a szórakozóhelyek nyitvatartását. Az ülésen felvetődött az is, hogy népszavazáson döntsenek a helyiek, mit akarnak a bulinegyeddel. Ezt fogadta el a testület, csak még nem tudni, mikor és pontosan miről lesz referendum.

Zárjanak éjfélkor?

Moldován László, az LMP képviselője a napirend elfogadása után, az ülés első felszólalójaként azt mondta, olyan szabályozásban érdekelt, amelyik megszünteti a mostani állapotokat, az átmeneti vészhelyzetet.

Mert most vészhelyzet van, a lakók nem tudják gyakorolni alkotmányos jogaikat.

Szemét, kábítószer és prostitúció ütötte fel fejét a kerületben, ő azt támogatja, hogy a kerület helyei éjféltől hatig ne lehessen nyitva.

A Fidesz képviselője, Benedek Zsolt bejelentette, népszavazást indítottak, amiben meg szeretnék vitatni, hogy merre tovább a kerületben. “Nincs több fekve hányás” – jelentette ki. A jobbikos Stummer János szerint ha a D javaslat (ez a fentebb említett legradikálisabb, éjféli zárást írt volna elő) megy át, félrészeg tömegek lepnék el a kerületet, az sem megoldás. Szerinte a négy közül csak rossz megoldás születhet. A kötelező éjféli zárásról ő is népszavazást szeretne.

hvg.hu

Szücs Balázs (Párbeszéd) arról beszélt, félő, hogy bármiről is döntenek, azt a kormányhivatal fideszes nyomásra majd elkaszálja, így nem jutnak előre. A szocialista Kispál Tibor azt mondta, a négy közül ő is a D javaslatot támogatják, azonban népszavazásra is bocsájtanák Erzsébetváros helyzetét.

Legyen népszavazás

Hutiray Gyula fideszes alpolgármester úgy fogalmazott, a közvetlen demokrácia eszközéhez kell nyúlni (értsd: népszavazás), mert minden más megoldás esetén félő, hogy nem hoz teljes megnyugvást a kerületnek. “Elkerülhetetlen a népszavazás” – mondta, de a legradikálisabb verziót nem tudja támogatni.

Az megöli Budapestnek ezt a részét – vélte.

A szintén fideszes Bajkai István a szocialistákra kente azt, hogy a bulinegyed úgy néz ki, ahogy, szerinte ők hozták ide a vendéglátósokat és a turistákat. Fontolva haladna a probléma megoldásakor, a szocialistáknak pedig önvizsgálatot javasolt. Veres Zoltán (Fidesz) is népszavazás-párti.

A baloldali Molnár István azt mondta, megkérdezte az embereket a választókerületében, ők éjféli vagy még korábbi zárást akarnak, de a népszavazást is támogatja. Azzal csak az a baja, hogy sokára kerülne rá sor. Erre Hutiray Gyula alpolgármester a jegyzőhöz fordult, mikor lehet népszavazást. Kiderült, még a 2018-as választások előtt megtarthatják a referendumot.

Moldován már korábban népszavazást kezdeményezett a kérdésben, de neki még aláírásokat is kell gyűjtenie ahhoz, hogy kiírhassák a referendumot, de Vattamány Zsolt polgármester azt mondta, a Fidesz képviselőcsoportja meggyorsíthatja a népszavazás kiírását.

Az Élhető Erzsébetváros (egy Facebookon szerveződő civil szervezet) egyik képviselője is felszólalt, szerinte alapjogok sérülnek, miközben a kerület a profitra fókuszál. Radikálisnak tartják őket, mert az éjféli zárást támogatják, mondta, majd hozzátette, akkor minden más kerület is radikális, mert ott éjfélkor zárnak. Egészségügyi panaszokat sorol, aminek a kialvatlanság az ok, majd megkérdezte a képviselőket, ilyen egészségkárosodást akarnak-e gyermekeiknek. Német G. Dániel (a Night Mayor Bud, vagyis az éjszakai polgármesterért létrejövő egyesület képviselője) is felszólalt, ő a bulinegyed mellett érvelt, szerinte szüksége van erre a fiataloknak és az ott dolgozóknak is, nem támogatja egyik javaslatot sem, ellenben a népszavazást igen, mert meg kell kérdezni a fiatalokat.

Gondoljanak a fiatalságukra – üzent a civileknek, majd hozzátette, el kellene kezdeniük beszélgetni.

Egy lakó is szót kért. “Az már túlzás, hogy a wc-ből is pálinkázót csinálnak, és a lépcsőházban szexelnek” – mondta és sorolta az egészségügyi problémáit. Arról beszélt, 1948 óta él a kerületben, jól tudott szórakozni.

hvg.hu

Vattamány Zsolt polgármester a vita lezárásaként azt mondta, nagyon sok emberrel beszélt az elmúlt hónapokban, történt előrelépés az ügyben. Ő is a népszavazást támogatja, hogy kiderüljön, mit gondolnak a lakók.

Szavazás

A Fidesz-KDNP módosító javaslata szerint népszavazásnak kell jönnie, erről szavaztak, de ez a javaslat nem ment át. Azonban Stummer János (Jobbik) módosítója, ami kiadásnövelést jelentett, köztisztaságra, rendfenntartásra, a testület elfogadta, ahogy a népszavazást is, de a rendeletről, ami kiírja a népszavazást, még nem döntöttek. Így nem tudni, mikor lehet referendum, most csak arról döntöttek, hogy lesz.

Vattamány Zsolt polgármester szerint:

Népszavazás az lesz, egészen biztosan, de még nem tudni, mikor.

Moldován felvetéséről és a D pontról is döntött a testület, ezt a testület nem fogadta el. A testület az ülésen megemelte a polgármesteri hivatal és a rendészeti munkatársak létszámát is. Több pénzt szavaztak meg a tisztaságra is, lesznek új takarítógépek, illemhelyek és takarítószemélyzet is.

Az önkormányzat korlátozta önmagát is, a bulinegyedben innentől nem adnak ki üresen álló helyet olyanoknak, akik ott szeszes italt árulnának.

A javaslatok

Erzsébetvárosnak meg kell küzdenie a turizmus és az ide látogató embertömeg hátrányaival, amely leginkább rendkívüli köztisztasági és közrendvédelmi helytállást kíván minden szereplőtől – ez áll annak a rendelettervezetnek az indoklásában, amit a fideszes Vattamány Zsolt terjesztett az erzsébetvárosi képviselő-testület elé a keddi rendkívüli ülésen.

Vattamány egy tizennégy pontos javaslatot terjesztett a testület elé, a legenyhébb javaslat is jelentős változást hozhat a kerületben, ezen belül is Belső Erzsébetvárosban, vagyis a bulinegyedben, mind a szórakozóhelyek, mind a lakók életében. Felvetődött az is, hogy az üzletek bármeddig nyitva tarthatnak, csak nem árulhatnak szeszes italt.

Fülöp Máté

A szórakozóhelyek működési engedélyének megadását, valamint azok megtartását is szigorítanák, az előterjesztésben szerepelt, hogy a működtetőknek kötelező utcai biztonsági őrt kell alkalmazniuk, ha a hely ajtaja vagy ablaka nyitva, akkor nem szólhat a zene, a tisztaság érdekében biztosítaniuk kell a betérő, de nem fogyasztó vendégeknek is a mosdó használatát. Új hely nyitásához pedig a jövőben a társasházi közgyűlés hozzájárulása is szükséget lehet – szerepel az előterjesztésben.

Végül a javaslatcsomag a testület kilúgozta, ahogyan az fenti tudósításunkból is kiderül, bezárásról nem szavaztak, hiszen jön a referendum. Csak több pénz megy tisztaságra és rendfenntartásra, és nehezebb lesz új helyet nyitni a bulinegyedben.

Forró bulinegyed

A bulinegyedben a nyáron indult demonstrációs hullám, többször tüntettek a lakók, civil szervezetek és a szórakozóhelyek üzemeltetői, vendéglátósok is. Előbbi csoport a bűz, a kosz és a szerintük élhetetlen ás áldatlan állapotok miatt vonultak utcára, az utóbbi csoport rendet és szabályozott működési kereteket szeretne.

Törökszentmiklóson nemrég véget vetettek az éjszakai bulizásnak, decembertől este 10 és reggel 6 között az összes vendéglátóhelynek zárva kell tartania.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!