szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a terrorelhárítás és a rendőrség segítségével kellene intézkedési tervet készíteni az oktatási intézményeknek, ha tényleg ekkor a terrorveszély. Vekerdy Tamás pszichológus pedig úgy véli, hogy pusztán a kormány egyik kampányfogásáról van szó.

Nem a dadusnéni, vagy a történelemszakos tanár feladata felkészülni egy esetleg terrorcselekményre – ezt mondta Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a honvédelmi intézkedési tervvel kapcsolatban. Vekerdy Tamás pszichológus is megszólalt az ügyben: szerinte a kormány visszaél a gyerekek szorongásaival – tudósított a csütörtöki RTL Híradó.

Az óvodák és iskolák vezetői néhány hete találkoztak először a HIT kifejezéssel, vagyis honvédelmi intézkedési tervvel. A több oldalas dokumentumot az Emberi Erőforrások Minisztériuma küldte szét az intézményvezetőknek, hogy felkészítse őket egy esetleges terrorcselekményre. A levél szerint a cél az, hogy pontosan tudják, hogyan lehet kiüríteni az épületet, ha baj van, kiket kell értesíteni vagy éppen milyen veszélyes szerek vannak az épületben.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára tavaly év végén azt mondta, hogy a hit egy NATO-kötelezettséggel van összefüggésben, a kormány nemzetközi kötelezettséget teljesít az oktatási intézmények felkészítésével. A Népszava viszont NATO-s forrásokra hivatkozva azt írta, hogy nincs ilyen kötelezettség.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta: szeretnék, ha visszavonnák a tervet. Ha tényleg ekkora ugyanis a terrorveszély, akkor azt szeretnék, ha a terrorelhárítók, a katasztrófavédelem és a rendőrök segítenének az intézményeknek egy megfelelő tervet kidolgozni.

Vekerdy Tamás pszichológus szerint a honvédelmi intézkedési terv csak egy kampányfogás, és feleslegesen zaklatják azzal a gyerekeket. „Szorongjatok, rettegjetek, én, államapuka, én, vezérapuka megmentelek, megvédlek, megóvlak, stb. Bevett kampányfogás” – fogalmazott.

Megkérdezte az RTL Híradó az Emmit, hogyan reagálnak a tervvel kapcsolatos kritikákra, de a csütörtök esti adásig nem válaszolt a tárca.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Félelemkeltő kampányfogásként, az iskoláknak küldött hadüzenetként értékelik a HIT-et

Önmagában nem lenne gond azzal, ha az iskolákat felkészítik arra, mit kell tenni terrortámadás esetén, a kormányzat lépés időzítése és indoklása azonban sok kérdést felvet. Például, hogy valóban a gyerekek érdekeit nézi, vagy a sajátját, hogy a félelem gerjesztésével a Fidesz jobban szerepeljen a választáson? A jogi aggályokat sem teheti zsebre a kormány.