Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Döntött a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) arról, hogyan számolják újra a főpolgármesterekre leadott voksokat, amire a Kúria – többkörös jogorvoslati eljárás végén – kötelezte az NVB-t. A mintegy 800 ezer voksot nem központilag vizsgálják át, hanem kerületenként összegyűjtve, 23 helyszínen. Eredményt pénteki újabb ülésén hirdet majd az NVB, de az ellen megint lehet fellebbezni – a Kúrián, majd az Alkotmánybíróságon is.

Csaknem 5 héttel a június 9-i választások után, pénteken, július 12-én már tényleg végeredményt hirdethetnek a főpolgármester-választáson. A hvg.hu úgy értesült ugyanis, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hétfő délutáni ülésén olyan menetrendet fogadott el, amely szerint hétfőtől számítva legfeljebb 6 nap alatt kell végezni a főpolgármester-jelöltekre leadott szavazatok újraszámolásával és az ennek alapján előálló új eredmény kihirdetésével, ám ez utóbbi már pénteken meg is lehet, még a 6 nap szombati lejárta előtt.

Az újraszámolásra a Kúria vasárnapi döntése kötelezi a választási szervet. A jelenlegi állás szerint a három jelöltre leadott érvényes voksok: 

  • Karácsony Gergely – 371 578 szavazat,
  • Vitézy Dávid – 371 537 szavazat,
  • Grundtner András – 38 995 szavazat.

Tehát a fideszes jelölt, Szentkirályi Alexandra – Vitézy javára történt – visszalépése után versenyben maradt három jelöltre összesen 782 110 érvényes szavazat érkezett, ezeket kell most rövid idő alatt újraszámolni. Az eredetileg érvénytelennek minősített mintegy 25 ezer szavazatot ugyanis már korábban, június 14-én újraszámolták a jogorvoslati eljárás részeként, így találtak még pár, utólag mégis érvényesnek ítélt szavazatot mindenkinél, így állt össze a fenti rangsor, ahol a sorrend nem változott, viszont a Karácsony és Vitézy közti csekély, 324 szavazatnyi különbség még tovább, csupán 41 voksra csökkent. 

Az, hogy most a korábban már érvényesnek ítélt voksokat is újraszámolják, annak a következménye, hogy az Alkotmánybíróságig (Ab) elvitt jogorvoslati eljárásban – Vitézy Dávid alkotmányjogi panaszát elbírálva, valamint Karácsony Gergely fellebbezésnek nem számító észrevételeit is értékelve – az Ab július 5-én, pénteken úgy döntött, hogy a Kúriát új jogorvoslati eljárásra kötelezi. A Kúria pedig július 7-én vasárnap meg is hozta a döntését. Ez megsemmisítette az NVB eddigi, 41 szavazatos Karácsony-előnyt mutató eredményét, és az összes, csaknem 800 ezer érvényes voks újraszámolását rendelte el. 

Ennek az újraszámolásnak a technikai feltételeit döntötte most el az NVB, és egyúttal a menetrend is kialakult, megerősítve a HVG korábbi értesülését, miszerint legfeljebb 6 nap alatt végeznek az újraszámolással, így várhatóan az NVB egy újabb ülésen, péntek reggel 9 órára meghirdetett ülésén fogja megállapítani a főpolgármester-választás immár jogerősnek tekinthető, végleges eredményét, vagyis nem várnak nemcsak vasárnapig, de még a 6 nap szombati lejártáig sem. Úgy tudjuk, a technikai részletek is úgy alakultak, ahogyan azt a HVG valószínűsítette. Egészen egyszerűen azért, mert a Nemzeti Választási Iroda (NVI) és az NVB a jogorvoslati eljárás során már készült az újraszámolás forgatókönyvére.  

Az biztos, hogy július 9-én, kedden indul a főpolgármesteri szavazatok újraszámolása, de most sokkal több voksról van szó, mintegy 800 ezerről. Így a módszer is más lesz: az előző alkalommal Budapest mind az 1354 szavazóköréből egy központi helyre, az NVI Alkotmány utcai központjába vitték a szavazólapokat, ahol azokat egyenként számolták újra, valójában inkább vizsgálták felül az NVI munkatársai – az NBV pártdelegáltjai és a sajtó jelenléte mellett –, hogy valóban érvénytelen-e az adott voks, vagy mégis elfogadható érvényesként. Ezúttal az eredetileg is érvényes voksok átvizsgálásánál azt kell majd eldönteni, hogy helyesen lett-e az adott szavazat a 3 közül valamelyik főpolgármester-jelölthöz számolva, vagy nem lett-e az adott szavazat tévesen érvényesnek minősítve, miközben esetleg érvénytelennek számít.

Változás, hogy ezúttal nem is egy központi helyen számolják össze a mintegy 800 ezer voksot, hanem a gyorsabb haladás érdekében kisebb csomagokra bontva. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyszerre 23 helyszínen zajlik majd az újraszámolás, méghozzá minden kerületben egy-egy helyszínen, ami várhatóan a Helyi Választási Bizottság (HVB) székhelye lesz, vagyis az adott kerületi önkormányzat polgármesteri hivatala. A 23 helyszínen szimultán zajló számolások eredményei futnak majd be egyenként az NVI Alkotmány utcai központjába, és majd ezeket a kerületi részeredményeket összesítve állapítja majd meg a péntek délelőtt 9 órára összehívott ülésén a főpolgármester-választás végeredményét az NVB.

Az még nem teljesen egyértelmű, hogy a 23 helyszínen milyen körülmények között zajlik majd az újraszámolás, és ezek a körülmények megfelelnek-e majd azoknak a „garanciális követelményeknek”, amelyeket hétfőn fogalmazott meg előzetesen Karácsony Gergely főpolgármester.

Ahogy arról beszámoltunk, Karácsony négy dolgot vár az újraszámolás során az NVB-től, és ha ezek nem teljesülnek, akkor azt „választási csalásra tett kísérletként” fogja értékelni. Azt nem árulta el, mit tesz, ha ezek nem teljesülnek, miképp viszonyul majd az eredményhez. Amúgy Karácsony alábbi négy feltétele nem teljesíthetetlen elvileg:

  1. A szavazólapokat, urnákat ne vigyék sehová, ne bontsák fel a delegáltak jelenléte nélkül.
  2. Az urnák és a szavazólapok felbontása során jelen kell lennie az NVB ellenzéki delegáltjainak. Emiatt Karácsony szerint elhúzódhat a folyamat, de hat nap alatt meglehet az eredmény.
  3. A főpolgármester elvárja a teljes nyilvánosságot, hogy az urnákat a sajtó jelenlétében nyissák fel, dokumentáljanak ők, illetve a hivatalos szervek is mindent.
  4. Pluszmegfigyelők delegálására legyen lehetőség, hiszen sokan már szabadságon vannak, nem tud mindenki ott lenni. Így Karácsony szerint fel kell venni a kapcsolatot a nemzetközi megfigyelőkkel is, ők fontos garanciát jelentenek a választási folyamatban.

Közben Vitézy maga is közzétett egy Karácsonyénál rövidebb, 3 pontos garanciacsomagot, és ezeket a feltételeket támasztotta:

  1. A szavazólapokat tartalmazó urnákat a jogszabályok szerint lezártan őrzik a 23 kerület polgármesteri hivatalaiban a választás óta a kerületi helyi választási irodák. A lezárt urnák felnyitása csak a kellő garanciális elemek mellett történhet: az NVB-delegáltak, a sajtó és a három, a szavazólapokon választható főpolgármester-jelölt (Grundtner András, Karácsony Gergely és Vitézy Dávid) által delegált megfigyelők jelenlétében.
  2. Minden kerületben meg kell arról győződnie a nyilvánosságnak és a delegáltaknak, megfigyelőknek egyaránt, hogy kellő biztonsággal kizárható-e, hogy a szavazólapokhoz bárki hozzáférhetett a kerületi polgármesteri hivatalok épületeiben, ahol eddig őrizték azokat.
  3. Az újraszámlálások során végig, minden kerületben biztosítani kell a lehető legszélesebb nyilvánosságot; a sajtó és a három főpolgármester-jelölt megfigyelőinek részvételét, ahogy azt is, hogy a megfigyelők esetleges észrevételei és panaszai azonnal jegyzőkönyvezve legyenek az NVB számára.

Aki azt hitte, hogy bő egy hónap mindenféle újraszámolása, fellebbezése, jogértelmezési vitája után a július 12-i NVB-döntés már tényleg végleges lesz, az tévedett. [Ahogy mi is, mivel cikkünk első változatában azt írtuk, hogy további jogorvoslati lehetőség már nincs, de ez nem igaz – a szerk.] A július 12-i NVB-döntés ellen is van ugyanis jogorvoslat, tehát megfellebbezhető a mintegy 800 ezer voks újraértékelése is. Az a határozat ugyanúgy megtámadható, mint a korábbiak, tehát azt a főpolgármester-választási végeredményt sem vehetjük véglegesnek, mert ellene a Kúriához, azt követően pedig az Alkotmánybírósághoz lehet fordulni jogorvoslatért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!