szerző:
Szántó Péter
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hiába a jó ötlet, és a jó csapat mögötte, ha az elképzelést nem sikerül megfelelően kommunikálni. Sok múlik a vállalkozást bemutató előadáson, főleg, ha a hallgatóság soraiban ott ülnek a befektetők is. Íme, pár jó tanács a felkészüléshez.

Betanulni az egész előadást, mint egy verset.

Van akinél működik, de vigyázni kell, nehogy az ember arra koncentráljon, hogy el ne térjen a betanult szövegtől, és ezért görcsössé váljon az egész monológ. A közönség úgysem tudja miről fog szólni az előadás, ezért kár izgulni amiatt, hogy kimarad valami a szövegből. Csupán egy élményt kell átadni a hallgatóságnak.

Szemezzen!

Érdemes megkérni a barátokat, hogy össze-vissza üljenek le a nézőtéren, így lesz kivel szemkontaktust tartani. Ezáltal úgy érzi a közönség, hogy mindenkihez beszélünk. Így elkerülhető az egy pontra fókuszálás veszélye, és nem fogja az ember zavarában a padlót, plafont vagy a mögötte elhelyezkedő kivetítőt bámulni.

Öné a színpad!


Az igazán emlékezetes koncertek titka, hogy a színpadon állók az egész stadiont megnyerik maguknak. Le-föl járkálnak, mozgósítják a tömeget. Az előadása során ugyanígy kell eljárnia. Ugyanezt tette Steve Jobs is emlékezetes beszédeiben. Nem szabad elbújni egy szegletében, és kivetítőre sem szabad hagyatkozni – az a legtöbbször fölösleges is. Járkáljon, és tegye magáévá a pódiumot!

Tartson szünetet!

A szünetek összesen lehetnek hosszabbak, mint maga a beszéd. Óriási hangsúlyt tud adni, nem szabad félni a használatától. Nem csak az előadás menetét teszi tagoltabbá, de a hosszabb szünetek alkalmával nem tűnik fel senkinek, ha éppen a következő mondatokon gondolkodunk.

Lassan futsz, tovább érsz!

Winston Churchillt felkérték egy egyetemi előadás megtartására, amit ő el is fogadott és csak annyit kérdezett, mennyi ideje van. A válasz úgy szólt, hogy amennyit csak akar. Churchill nem hagyta annyiban: ha valóban bármennyit beszélhet róla, akkor már indulhatnak is, a beszéd viszont három napig fog tartani. Azonban ha egy órában kell összefoglalnia mondókáját, két hét felkészülési időt kér. Legyen tudatában, hogy mennyi idő áll majd rendelkezésére és mennyi információt akar átadni. Külföldi felsőoktatási intézményekben bevett gyakorlat, hogy adnak a diákoknak egy témát, amiről fél órában kell beszélniük, majd legközelebb ugyanezt kell elmondaniuk csak 15 percben, majd 5 percben, két percben, végül fél percben. Fél percben is át kell tudni adni a legfontosabb információkat, méghozzá szépen lassan beszélve, szüneteket tartva. Ez az egész pitch filozófia alapja.

Testbeszéd

A testbeszéd és a hangsúlyozás adja az egész előadás 90%-át. Keze sose legyen zsebben vagy összekulcsolva. Ne legyen Önnél papír, kezei derék és nyak között legyenek, kivéve, ha szavazásra buzdítja az embereket felemelt kézzel.

Steve Jobs hónapokig gyakorolt

Mindenekfelett a gyakorlás teszi a mestert. Minél többet ad elő, annál gyakorlottabb lesz, fejlődik és tágul a komfort zónája. Ha érdekli, hogy a fent leírtakat hogyan lehet struktúrába rendezni, ide kattintva megtudhatja.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!