szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Költségvetési intézmény helyett nonprofit gazdasági társaságként működik tovább július elsejétől a Műcsarnok - erről Petrányi Zsolt, a Műcsarnok főigazgatója beszélt.


A nonprofit kft-vé való átalakulás elsősorban a kortárs képzőművészeti kiállítóhely működésében jelent változást, július elsejétől ugyanis sokkal nyitottabb vállalkozói tevékenységet folytathat a múzeum - mondta a főigazgató a magyarországi kortárs képzőművészeti intézmények helyzetével foglalkozó Változó paraméterek című konferenciasorozat negyedik összejövetele előtt.
   
A Műcsarnok az átalakulás révén bővítheti szolgáltatásainak körét. A főigazgató példaként említette hogy a jövőben a Műcsarnok akár mint rendezvényszervező, szállítmányozó, raktározó, grafikai munkákat is végző vállalkozás jelenhet meg a piacon. Emellett több, a szakmai kiállítások közötti időszakban megrendezett
fesztivál-jellegű rendezvénynek is helyt adnának.
   
Petrányi Zsolt kiemelte, hogy a bevételek körének bővítéséről a szakmai munka mellett kell gondoskodni, a vállalkozásból befolyó összeget pedig a szakmai munka színvonalának emelésére fordítanák. A múzeum tulajdonosi viszonyai nem változnak: egyszemélyes tulajdonosa lesz a kft-nek az állam, amelyet az Oktatási és
Kulturális Minisztérium képvisel. Az új nonprofit kft keretei között valósul meg a Műcsarnok és az Ernst Múzeum összevonása. A cégnek így három telephelye lesz: a Hősök terén álló épület, az Ernst Múzeum, és az utóbbihoz tartozó Dorottya Galéria - tette hozzá a főigazgató. 
   
Petrányi Zsolt elmondása szerint a következő hetekben születik meg az új szervezeti struktúra. A főigazgató elképzelése szerint a Műcsarnok továbbra is a legátfogóbb magyar és nemzetközi kiállítások helyszíne lesz. Az
Ernst Múzeum kisebb kortárs csoportos kiállításoknak és egyéni bemutatóknak ad majd otthont, nagyobb hangsúlyt helyezve a magyar művészeti színtérre. A Dorottya Galéria jelenlegi, kisebb kortárs
kiállításokra koncentráló profilja nem változik.
   
Arra a kérdésre, hogy milyen hátrányai lehetnek az átalakulásnak, a főigazgató úgy vélte: előfordulhat, hogy nagyobb fokú költségvetési bizonytalanságot okozhat az új működési forma. Petrányi Zsolt ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bizakodó ebben a kérdésben, mivel Magyarországon egyre nagyobb teret hódít a magánszféra bevonása a kortárs művészetekbe. A Műcsarnoknak is az a szándéka, hogy ezt a hullámot kihasználja - mutatott rá a főigazgató. Biztos, hogy az átalakulás létszámleépítéssel jár majd, de arról majd csak az új szervezeti struktúra működésének ismeretében döntenek.
   
A kulturális intézmények átszervezéséről még tavaly júniusban született döntés. Az erről szóló kormányhatározatban egyebek mellett az is szerepelt, hogy a Műcsarnok költségvetési intézményből gazdasági társasággá alakul át.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Párhuzamos Budapestek

A hétvégi Critical Mass (Kritikus Tömeg) kerékpáros demonstráció tízezres létszáma megmutatta, egyre többen gondolkodnak eltérően a városról, mint az utcákat jelenleg uraló autósok. Számukra mást jelent a köztér, az útvonal, a városhasználat. Budapest ezekben az években arra kényszerül, hogy újrafogalmazza önmagát. Ehhez a művészet felől érkezhet izgalmas vizsgálati módszer.

MTI Kult

A Műcsarnokhoz csapják az Ernst Múzeumot?

Már biztos, hogy a Műcsarnok félév múlva átalakul közhasznú társasággá, arról azonban még nem született döntés, hogy az intézménybe vonják-e az Ernst Múzeumot – közölte a tárca volt miniszteri biztosa.

MTI/hvg.hu Kult

Szemléletváltást hozhat az új igazgató a Műcsarnokban

A fiatal művészettörténész-kurátor, Petrányi Zsolt lesz szeptember 1-jétől a Műcsarnok új főigazgatója; a kinevezés öt évre szól - jelentette be Bozóki András kulturális miniszter csütörtökön Budapesten.

hvg.hu Kult

Műcsarnok: fordulat a jövő évben?

A budapesti Műcsarnok nemrég hivatalba lépett új igazgatója, Petrányi Zsolt ismertette jövő évi programjukat. Bizonyos megkerülhetetlen kiállítások maradtak, de új szempontokkal egészültek ki, közben pedig nem kevesebbet, mint egy európai szintű kortárs művészeti helyszín megteremtését kísérli meg az intézmény.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Az államigazgatás, mint pamutgombolyag

Új reformkorban élünk? Legalábbis sokat beszélünk róla, hogy milyen egészségügyi, vagy önkormanyzati rendszer kell a modern Magyarországon. Van, amire kevés figyelem esik: a kulturális intézményrendszerünk olyan, amilyet örököltünk. Közben itt-ott generációváltás zajlik a vezető helyeken. Három fiatal kultúracsinálót kérdeztünk. Harmincas, új igazgató urak: Alföldi Róbert (Bárka Színház), Derdák András (Párizsi Magyar Kulturális Intézet), Petrányi Zsolt (Műcsarnok). Mit csinálnak másképp?

Műértő

Új lehetőség előtt a Műcsarnok

Ha nem is példátlannak, de még a magyar kortárs képzőművészeti élet sárdagasztó viszonyai között is szokatlannak tűnik, hogy egy fontos pozíció eldöntésében szerepet játsszon egy névtelen levél.

hvg.hu Kult

Városi látványremix a Műcsarnokban

"A műveim által kínált irracionális valósággal tudattalan érdeklődést kívánok támasztani azon térség iránt, amit napjaink szubkultúrája képez." Kissé rejtélyes mondatok, pedig a lényeg egyszerű. Gyarmati Zsolt műveit a technozene tempója, a forgalom zaja, az utca vizuális izgalma hatják át.