szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mégis kedvező eredménnyel zárult az apacs és hopi indiánok számára rituális maszkjaik sokat vitatott hétfői párizsi árverése, a maszkokat ugyanis egy amerikai alapítvány azért vásárolta meg, hogy visszaadja az indián törzseknek.

Az Annenberg Alapítvány összesen 530 ezer dollárt, azaz 116 millió forintot fizetett az apacs indiánok három és a hopi indiánok 21 maszkjáért, mivel azok "nem valók sem aukciósházakba, sem magángyűjteményekbe" - közölte szerdán az alapítvány Párizsban.

Ezek a tárgyak óriási jelentőségűek a hopi és az apacs indiánok számára, és nem szabad árverésre bocsátani őket "kapkodva, a két törzzsel való konzultáció nélkül" - állt az aukciósházhoz intézett felhívásban.

Tavasszal a Neret-Minet francia cég vette semmibe amerikai őslakos törzseket támogató aktivistáknak, köztük Robert Redford Oscar-díjas filmszínésznek azon kérését, hogy ne árverezzen el amerikai törzsi ereklyéket, és 70 maszkot 930 ezer euróért adott el.

Az amerikai őslakosok kultikus tárgyainak árverése 1990 óta tiltott az Egyesült Államokban, Franciaországban azonban nem létezik hasonló törvény. 

A színes, a hopik által kacsinának nevezett maszkok szellemeket ábrázolnak és vallási szertartások és táncok alkalmával viselik őket. Az indiánok számára már tárgyaik katalógusban való bemutatása is a hagyományaik megsértésével egyenlő.

A legutóbbi népszámlálási adatok szerint mintegy 18 ezer hopi indián él az Egyesült Államokban, többségük egy kelet-arizonai rezervátumban. A hopik szerint szentségtörést követnek el azok, akik gyűjtik vagy eladják ősi tárgyaikat, amelyeket különféle, például beavatási szertartásaik során használnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!