szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnökválasztás idején az USA-ban biztosan dübörgött az orosz propaganda, de úgy tűnik, a Brexithez is hozzájárulhattak Putyinék. A britek biztosan szeretnék tudni, hogy a Facebookon és a Twitteren közzétettek-e szavazókat befolyásoló álhíreket, a politikusok nyomást is gyakorolnak a közösségi oldalakra.

Theresa May brit miniszterelnök kedden állt elő a váddal, miszerint Oroszország álhíreket terjesztett a britek körében, és ezzel befolyásolni kívánta az EU-tagságról szóló szavazást. Akkor nem nevezett meg oldalakat, de most már egyértelmű, hogy főként a Facebook és a britek körében különösen népszerű Twitter kapcsán szeretnének erre bizonyítékot is szerezni.

A Facebookról már kiderült, hogy az amerikai elnökválasztás idején dübörgött rajta az orosz propaganda, akár 126 millió amerikait is befolyásolhattak. A közösségi oldalnak van elég baja a britek nyomásgyakorlása nélkül is, hiszen az álhírek ellen már így is nagy harcot vívnak – ami úgy tűnik, sok hűhó semmiért. Most Zuckerbergék mégis kénytelenek a brit politikusokkal foglalkozni, ugyanis elkezdtek nyomást gyakorolni rájuk – számol be a Business Insider.

Matt Hancock, a britek digitális minisztere hivatalosan is felszólította a Facebookot és a Twittert, hogy minden rendelkezésükre álló adatot adjanak ki az ügyben. “Ez egy hihetetlenül fontos kérdés, amit szeretnénk mielőbb kivizsgálni, és szükség esetén intézkedni is az ügyben” – nyilatkozta Hancock, majd hozzátette:

“tudjuk mit csinálnak az oroszok, és nem hagyjuk eltussolni az ügyet”.

Damian Collins konzervatív politikus eközben fel is állította az ügyet kivizsgáló bizottságot.

A gyanút erősíti, hogy több tudományos kutatás bizonyította: a szavazás előtt orosz twitteres fiókok különböző információkkal és álhírekkel társadalmi feszültségeket próbáltak generálni a britek körében – az persze már kérdés, hogy milyen sikerrel. Főként idegengyűlölettel kapcsolatos posztokról volt szó, hiszen a Brexit környékén fokozódott a bevándorlással kapcsolatos társadalmi vita.

A Facebook eddig mindössze annyit reagált, hogy nem vettek észre olyan orosz befolyásolási kísérleteket, amelyek a Brexittel lettek volna kapcsolatosak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!