szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Bár átlagos felhasználóként nem tudni, hogy meddig lehet használni egy SSD-t, van egy elég egyértelmű jele annak, hogy a meghajtó az életciklusa végéhez közeledik. Ekkor jöhet az adatmentés.

Az SSD-k alapvetően minden szempontból jobbak a hagyományos merevlemezeknél, egy dolgot kivéve: az élettartamot. Ezek az adattárolók korlátozott számú írási és olvasási műveletre képesek, és amikor ezt a határt elérik, egyszerűen tönkremennek. Mivel nem egy fizikai adattárolóról van szó, az adatokat sem olyan egyszerű lementeni róla ilyen helyzetben. Szerencsére ezzel a gyártók is tisztában vannak, ezért a modern SSD-kbe egy olyan megoldást építettek be, ami lehetővé teszi az adatok kinyerését, még akkor is, ha másra már nem lehet használni az adattárolót – írja az XDA Developers.

A lap azt írja, az SSD-k és a merevlemezek is rendelkeznek egy beépített rendszerrel. Ez a SMART, ami a Self Monitoring, Analysis and Reporting Technology elnevezés rövidítése, és amely azonosítja, ha az eszköz meghibásodik.

Sok SSD a SMART segítségével követi nyomon, hogy milyen állapotban van a meghajtó, és amikor átlép egy bizonyos küszöböt, és már közeledik a meghibásodás, az eszköz hirtelen csak olvasható állapotba kerül. Ennek értelmében nem lehet rá új információkat írni, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy elromlott. Sőt, tulajdonképpen ez egy vészjelzés arra vonatkozóan, hogy érdemes minél hamarabb lementeni a rajta lévő adatokat. Ez a módszer megmenti az adatokat attól, hogy megsérüljenek, az SSD pedig teljesen használhatatlanná váljon.

4 jel, amire figyeljen oda, ha nem akarja, hogy elvesszen a számítógépén tárolt összes adat

Bár sok tekintetben jobbak a HDD-knél, bizony az SSD-k is el tudnak romlani. A jó hír, hogy általában nem egyik pillanatról a másikra hibásodnak meg, és ha figyelünk néhány jelre, még megelőzhetjük a teljes adatvesztést – mutatjuk, melyek ezek.

Hogy honnan lehet észrevenni, hogy az SSD váltott? Onnan, hogy a számítógépet gyakorlatilag nem lehet tovább használni. Ilyenkor az SSD-n lévő fájlok még elérhetőek, de kell egy másik meghajtó, amiről a gép el tud indulni.

A lap emlékeztet, annak ellenére, hogy az SSD-ben van egy ilyen figyelmeztetés, érdemes minél gyakrabban adatmentést végezni, különben igen kellemetlen meglepetésekben lehet része az embernek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!