szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Speciálisan átalakított autót állított hadrendbe Oroszország, hogy megvédje az ukrán drónoktól a szárazföldi csapatokat és épületeket. A fegyverrendszer hatékonysága azonban kérdéses.

Az orosz-ukrán háború megmutatta, hogy milyen fontos szerephez juthatnak a drónok a harctereken. A legegyszerűbb repülő szerkezetek is könnyen fegyverré alakíthatóak, például úgy, hogy egy gránátot visznek a célpont fölé, hogy aztán azt ledobva okozzanak kárt/pusztítást. Úgy tűnik, a kreatív hadviselésre az oroszok is kreatívan reagáltak: egy átalakított Lada Nivára szereltek sorozatlövő fegyvert, hogy azzal hatástalanítsák az ukrán drónokat.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az orosz védelmi minisztérium által közzétett felvételeken azt látni, hogy a légvédelmi egységhez három ember szükséges. Az egyik vezeti a járművet, míg a mellette ülő az automata fegyverrendszert kezeli. Ez elsőre úgy néz ki, mint ami rakétákat indít útnak, valójában azonban sörétes puskák csövéből rakták össze a löveget. Az autó hátsó részében egy harmadik ember ül, aki hat darab, sorba kötött AK-12-essel tüzel a drónokra.

A beszámoló szerint Ukrajnában ezeket a járműveket elsősorban a csapatok és a kulcsfontosságú létesítmények védelmére használják, hogy még a támadás előtt levadásszák vele a drónokat. A mobilitás lehetővé teszi, hogy viszonylag gyorsan és mozgékonyan reagáljanak az egységek az esetleges fenyegetésekre.

Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 on X (formerly Twitter): “The most advanced development of Russian air defense systems. The Russian Ministry of Defense presented an “anti-drone buggy.” The buggy is armed with a turret made of 6 assault rifles. The second system (which looks like a mini-grad) is most likely welded together barrels for… pic.twitter.com/C0bgYlJ7I7 / X”

The most advanced development of Russian air defense systems. The Russian Ministry of Defense presented an “anti-drone buggy.” The buggy is armed with a turret made of 6 assault rifles. The second system (which looks like a mini-grad) is most likely welded together barrels for… pic.twitter.com/C0bgYlJ7I7

A 24 darab sörétes puskacsőnek köszönhetően igen széles területet lehet belőni egyszerre. Ez komoly sérülést okozhat a kis- és közepes méretű drónoknak, ugyanakkor a fegyverrendszer hatékonyságát nagyban befolyásolja, hogy mennyire gyorsan képes manőverezni a repülő szerkezet, és milyen magasságból támad. Márpedig a drónok eleve nagy magasságból támadnak, hogy a földi célpont minél később vegye észre őket.

Szintén csökkentheti a fegyver hatékonyságát, hogy a célzáshoz egyszerűen az emberi látásra hagyatkoznak a katonák, az újratöltés pedig időigényes lehet.

Bár a fentiek miatt az orosz technológia finoman szólva sem tökéletes, azt azért jól mutatja, hogy a harctéren igyekeznek a felek minden lehetséges megoldást kipróbálni, ami visszavetheti a dróntámadások hatékonyságát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!