szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tüntetést tartottak jogvédők, újságíró-szervezetek és felsőoktatási hallgatók pénteken este Bécsben a magyar médiatörvény ellen a magyar nagykövetség előtt, és támogatásukat fejezték ki az ugyanaznap Budapesten és Pécsen zajló tüntetések mellett.

A rendőrség mintegy 150 főre, a szervezők mintegy 250 főre becsülték a résztvevők számát. A mintegy egyórás, békés tiltakozó megmozdulás résztvevői petíciót adtak át Szalay-Bobrovnitzky Vince nagykövetnek. A tüntetést kilenc szervezet, köztük az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet és a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet bécsi irodája, a bécsi Concordia Sajtóklub és más ausztriai újságíró-szervezetek, valamint az osztrák felsőoktatási hallgatói önkormányzat támogatta.

A Riporterek Határok Nélkül szónoka úgy fogalmazott, az új médiatörvény sérti a sajtószabadságot és a tájékozódáshoz való jogot. A törvény visszavonására szólította fel a magyar kormányt, az Európai Bizottságot és az osztrák kormányt pedig arra, hogy lépjenek fel határozottan a törvény ellen. "A magyar médiatörvény az első lépés a demokrácia eltörlése felé vezető úton" - mondta a GPA sajtószakszervezet szónoka. Az Amnesty International ausztriai irodavezetője, Heinz Patzelt azt mondta: a kormány "ne féljen az ellenzéktől és az eltérő véleményektől".

Filep István

A tüntetők szóvivője köszönetet mondott a nagykövetnek, amiért ellenkező álláspontja ellenére meghallgatta érveiket és amiért átvette a petíciót. A diplomáciai képviselet vezetője a tüntetés előtt az őt megszólító, gyülekező résztvevőkkel beszélgetett, vitázott, a médiatörvény mellett érvelve.

Filep István

Ugyancsak a nagykövetség előtt, a médiatörvény elleni tüntetéssel egy időben a Magyarországgal szembeni erős bírálatok ellen tartott demonstrációt egy kisebb, mintegy tízfős csoport. Mint azt az ausztriai magyarokból szerveződött tüntetés szervezője, a salzburgi Karsai Péter az MTI-nek elmondta, nem a törvény ellen vagy mellett akartak állást foglalni, hanem a túlzónak és felületesnek tartott külföldi bírálatok ellen tiltakoztak. Véleményük szerint az erős bírálatok valódi okát a nemzetközi nagyvállalatokat és külföldi bankokat érintő válságadók jelentik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbánhoz fordult az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége

Levelet intézett Orbán Viktorhoz az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU), és ebben egyebek között azt kérte: a miniszterelnök tegyen lépéseket annak biztosítására, hogy a magyarországi médiareform fenntartja a médiapluralizmusnak az Európai Unió Amszterdami Szerződésében is kimondott elvét.

hvg.hu Itthon

Több ezren tüntettek a sajtószabadságért a Kossuth téren

A hvg.hu tudósítója szerint több ezren gyűltek össze a pénteki tüntetésen a Parlament előtt, amelyet a Facebookon hirdettek meg a sajtószabadságért. Kisgyerekektől az idősekig szinte minden korosztály képviseltetette magát a rendezvényen, amely fél hét után pár perccel ért véget. Újabb demonstrációt is meghirdettek ugyanakkor: január 27-ére.

MTI Itthon

A médiatanács nem ért egyet a tüntetőkkel

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a médiatanács három pontban egyetért a tüntetőkkel, így kiáll a szólás, a vélemény és a sajtó szabadsága mellett, ugyanakkor a kiáltvány három pontját "cáfolni kénytelen" - közölte a két szervezet péntek este az MTI-vel, reagálva a Kossuth téren demonstrálók kiáltványára.