szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Teljesen egyetért a magyarországi helyzet megítélésében José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Viviane Reding EU-biztos – mondta a bizottság szóvivője csütörtökön. Navracsics Tibor egy brüsszeli lapban korábban azt írta, Reding az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatban Berlinben elhangzott kijelentései "furcsán ellentmondani" látszanak az EB elnökének az ügyben kiadott nyilatkozatával, és kérdéseket vethetnek fel a módosítás EU általi vizsgálatának semlegességéről.

Az uniós ügyekkel foglalkozó European Voice című lap csütörtöki számában Navracsics Tibor ismertette, hogy az alaptörvény márciusi, negyedik módosítását követően az Európai Bizottság elnöke az Európa Tanács főtitkárával közösen "semleges hangvételű és szellemű" közös nyilatkozatot tett közzé, amelyben megfogalmazódott aggályokról beszélnek, és egyértelművé teszik, hogy az ezzel kapcsolatos következtetések "részletes elemzésen" alapulnak majd.

"Kormányom többször kijelentette, hogy nyitottak vagyunk ezekre az alkotmányos rendszert érintő vizsgálatokra, és várjuk az Európai Bizottság és az Európa Tanács megállapításait" – írta a miniszterelnök-helyettes. Hozzátette, az alaptörvény módosításai technikai változásokat jelentenek, és biztosan nem adnak okot aggodalomra azzal kapcsolatban, hogy Magyarország elkötelezett-e az uniós normák és értékek iránt.

Stiller Ákos

Mindennek Navracsics szerint "furcsán ellentmondani" látszanak Viviane Reding kijelentései. Írásában a magyar miniszter felidézte, hogy az Európai Bizottság alapjogokért, igazságügyért és állampolgárságért felelős biztosa és alelnöke Berlinben arról beszélt, hogy az alkotmánymódosítás miatt a bizottság uniós források megvonását vagy az ország egyes jogainak felfüggesztését javasolja.

"Az alkotmány nem játék, nem lehet félévente változtatgatni" – idézte a miniszter Reding kijelentéseit, amellyel kapcsolatban több dolgot is megdöbbentőnek talált. A nyilatkozat szerinte egyrészt kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, mennyire lesz semleges szemléletű az alaptörvény módosításának vizsgálata. Az uniós források és jogok felfüggesztése miatt felvetődik az a gyanú, hogy a vizsgálat eredménye "pusztán politikai alapon" előre el van döntve.

Másrészt a magyar kormányban Navracsics írása szerint aggodalmak fogalmazódnak meg amiatt is, ha egy uniós biztos, akinek feladata – az uniós szerződések és a bizottság önnön meghatározása szerint is – Európa mint egész érdekeinek képviselete, az ellenzéket szó szerint visszhangozva mondja azt, hogy az alkotmány nem játék.

Harmadik és legfontosabb észrevételként pedig Navracsics "nyugtalanítónak" nevezte azt, ha az igazságügyért és alapjogokért felelős uniós biztos megkérdőjelezi egy EU-tagállam demokratikusan választott kormánytöbbségének jogát, hogy megváltoztassa saját alkotmányát, és korlátozná törvényhozási jogát.

Az alaptörvény módosításának elemzését és a Navracsics-cikkben felvetetteket firtató egyik újsgírói kérdésre csütörtökön a bizottság szóvivője, Pia-Ahrendkilde Hansen úgy reagált, hogy az Európai Bizottság már korábban is egyértelműen jelezte, hogy a Magyarország által elfogadott legutóbbi döntésekkel kapcsolatban komoly jogi aggályai vannak.

A bizottság jelenleg is zajló alapos jogi elemzés keretében mérlegeli a következő lépéseket, amelyekről a lehető legrövidebb időn belül dönteni fog – tette hozzá a szóvivő, aki szerint a bizottság álláspontja egységes, a magyarországi helyzet megközelítését illetően Barroso elnök és Reding alelnök teljes mértékben egyetért. A szóvivő nyilatkozatát az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete is közzétette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!