Mindent megtesz a kormány, hogy ne vásárolhassunk maszkot automatákból

5 perc

2020.04.30. 12:00

Az állam által monopolhelyzetbe hozott, kormányhoz közeli vállalkozók érdekeit sértheti az a felajánlás, amelyet magyar vállalkozók tettek, ám javaslatuk süket fülekre talált. Így egyelőre nem kerülnek utcára a külföldön már bevált, maszkot, kesztyűt és fertőtlenítőszert kínáló automaták.

Tiborcz István, Garancsi István, Rogán Antal és Dubi Zoltán neve merül fel immár évek óta, ha az automata szó elhangzik egy üzleti vállalkozásban. Legyen szó étel- vagy italárusításról, netán parkolásról, az egyébként joggal felmerülő felügyeletet, mármint hogy ezek a szolgáltatások se kerülhessék el az adózást és a tisztességes versenyt, éppen a konkurencia kizárásával oldotta meg a kabinet.

Az automatákba ugyanis be kell szerelni egy úgynevezett adóügyi felügyeleti egységet (AFE), amely összegyűjti az adatokat az adóhivatalnak. Magyarországon az állami hatóságok eddig mindössze egyetlen szolgáltatópárosnak adták meg az engedélyt az AFE forgalmazására, ez pedig az állami Magyar Posta és a Sagemcom. Ez utóbbit a francia tulajdonosok mellett a kormányfői vő, Tiborcz István korábbi cégtársa, Dubi Zoltán vezeti.

Őrült vállalkozás, de van benne állami biznisz

A pénztárgépek és az italautomaták online adóhivatali bekötése, valamint a szállóvendégek adatait gyűjtő informatikai rendszerek kidolgozása után vagyonkezelő céget alapított a részben állami megrendelésekből profitáló üzleti kör.

A Posta–Sagemcom-duó kütyüjéhez az eddigi gyakorlat alapján a Mobil Adat Kft. nyújtja a távközlési szolgáltatást, amely a kormányfő barátjának, Garancsi Istvánnak a többségi tulajdonában van. A Sagemcom alvállalkozói között pedig korábban felbukkant a MobilSign Kft., amelytől Rogán Antal egy találmány hasznosításáért szokott díjat kapni, az engedély megszerzéséhez szükséges műszaki tanúsítványokat pedig 2019 tavaszáig csak a szintén Rogán Antalhoz köthető Hunguard Kft. adhatta ki.

Piaci hírek szerint a Magyar Posta ráadásul úgy szerződött a Sagemcommal, hogy a többmilliárdos üzletből a Postánál csak a bevétel elhanyagolható része maradt, nem véletlen, hogy 2019 végén a Magyar Posta a felügyeleti szolgáltatási tevékenységét egy leányvállalatába szervezte ki.

Az államnak adnia kell évi 380 milliót Garancsinak, és kész

A számlát persze a kereskedők állják. Tudta, hogy amikor a sarki zöldséges kifizeti a kötelező online kassza átlagosan 2000 forintos havidíját, akkor abból bruttó 378 forint személyesen Garancsi István zsebébe jut? És úgy tűnik, ezt az összeget kevesli.

Tavaly akadt egy cég, a Tekinvest, amely bátorkodott megkérni a szolgáltatási engedélyt. Az engedélyt 2019 augusztusában megkapta, ám a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat másfél hónappal később visszavonta tőle a telephelybiztonsági tanúsítványát, majd az engedélyt is visszavonták. Ugyanígy járt a Tekinvest technológiáját használó Meriden Kft. is.