A féllegális szovjet zseni, akit talán még Brezsnyev is kedvelt – 40 éve halt meg Viszockij

Kiengedték Nyugatra, színházban, filmben játszott, koncertezett, de legendás dalai csak fű alatt készült magnófelvételeken terjedhettek, a tévében nem szerepelhetett. Vlagyimir Viszockijnak ennek ellenére már életében hatalmas kultusza volt a Szovjetunióban, színpadi alakításai világhírűvé tették. Munka-, alkohol- és drogfüggő volt, 42 évet élt.

  • Révész Sándor Révész Sándor
A féllegális szovjet zseni, akit talán még Brezsnyev is kedvelt – 40 éve halt meg Viszockij

Negyven évvel ezelőtt a moszkvai olimpia egyik napján erősen megcsappant a nézőszám. A sporteseményekre kötelezően elengedett dolgozók jelentős része szurkolás helyett temetni ment. Az ország páratlanul népszerű, csak Vlagyimir Szemjonovicsként emlegetett költőjétől, dalszerzőjétől, énekesétől, színészétől, a Szovjetunió egyik legmarkánsabb alkotójától búcsúzott. Ha elképzeljük Latinovits Zoltánt, Cseh Tamást és Bereményi Gézát egy személyben, akkor talán fogalmat alkothatunk arról, ki volt ő Oroszországnak.

Az olimpiára akkreditált olasz és osztrák tévések felvételei Viszockij temetéséről (itt pedig egy másik dokumentumértékű összeállítás):

Százezres tömeg kísérte a Taganka Színháztól a vagankovói temetőbe, át a városon a 42 évnyi, sűrű és önpusztító élete végére ért Viszockijt, akiről mindenki tudta, mennyire elítéli az év elején kezdődött afganisztáni agressziót. Megpróbálták szervezési és karhatalmi eszközökkel mérsékelni a temetés hatóerejét, de a tömeg ezt nem hagyta, erőszakosabb fellépésre pedig az olimpia idején, a nagyvilág szeme előtt nem vállalkozhattak. Sírhelye azóta is kultuszhely. 1980. július 25-én bekövetkezett halálának körülményeit azóta is vitatják (a nyitóképen: Vlagyimir Viszockij, a tagankai Hamlet - Valerij Plotnyikov felvétele Film Színház Muzsika 1972. július 8-i számában / Arcanum).

Az 1938-ban Moszkvában született, apai részről zsidó, anyai részről orosz származású gyermek kétéves korától lelkesen szavalt a családnak, haját hátra vetve játszotta apró kölyökként a bohém poétát, hároméves korában verset rögtönzött.

A Szovjetunióban dívó tömeges társbérletben kezdődött az élete, melyről a Ballada a gyerekkorról című híres dalában így emlékezett meg:

Szerény volt életünk - sebaj!
Nem állt a gangon ütközet,
De harmincnyolc szobára, jaj,
Kevéske volt az egy klozet.

Vacogtatott a hideg éj,
Kihűlt az ágyikó hamar,
Megéltem itt, be sokat ér
Az egykopejka: felkavar.

(Marosi Lajos fordítása - Itt hallható a dal a szerző előadásában, és szövege olvasható is magyarul, oroszul).

Tömegsírok című dalának "klipjét" a budapesti Hősök terén forgatták, 1964-ben: