Gyurcsánynak már van jelöltje? Nem lesz könnyű, de kötelező minimum az ellenzéki összefogás

Már nem taszítja, inkább vonzza az ellenzéki szavazókat a közös lista, bár nem minden párt szimpatizánsait egyformán. Ezért is fontos a megállapodás a közös jelöltekről, akik mögé viszont nem lehet fél szívvel beállni, ha a fideszes ellenfél legyőzése a tét.

Gyurcsánynak már van jelöltje? Nem lesz könnyű, de kötelező minimum az ellenzéki összefogás

Ha nincs, vagy nem tartják be ezt a megállapodást, akkor semmi esélye sincs az ellenzéknek a 2022-es választásokon, így a semminél valamivel több

 – árazza be hat ellenzéki párt minapi megállapodását Török Gábor politológus. A DK, a Jobbik, az LMP, az MSZP, a Momentum és a Párbeszéd elnökei abban egyeztek meg, hogy mind a 106 egyéni körzetben közös jelöltet állítanak majd. „Nem szabad legyinteni rá, hiszen ilyen megállapodást eddig még nem sikerült összehoznia az ellenzéknek, ráadásul a választások előtt két évvel; azonban túlértékelni sem kell, mert csupán a sikeres szereplés minimális előfeltételét teljesítették vele” – teszi hozzá a politológus.

Eldőlt: mindenhol közös ellenzéki jelölt lesz 2022-ben

Hat ellenzéki párt elnöke megállapodott arról, a 2022-es országgyűlési választáson minden körzetben egy jelöltet állítanak a fideszessel szemben. Megállapodtak arról is, az október 11-i időközi választáson egy jobbikos jelölt mögé állnak be.

A megállapodás sérülékenységét mutatja, hogy a bejelentés után máris vitába keveredett a Momentum és a DK Gyurcsány Ferenc későbbi szerepéről. Fekete-Győr András, a Momentum elnöke szenzációként tálalta, hogy Gyurcsány nem akar kormányzati szerepet vállalni, a DK-s Vadai Ágnes viszont dacosan azt írta: Gyurcsány marad. „

Három éve mondom, hogy nem leszek miniszterelnök és miniszter

 – oszlatja el kétségeinket az egykori miniszterelnök. A Momentum elnöke pedig úgy fogalmazott lapunknak, hogy „a pártok identitásépítéséből adódóan vagy egyszerű gőzkieresztésből” bizonyára lesznek még összezördülések, de ő „derűsen” látja az együttműködést. Aztán egy interjúban a gödi ügy kapcsán beszólt Gyurcsánynak, hogy „elveszítette a kontrollt saját pártja felett”. „Alapelvként a konszenzusra törekvést határoztuk meg” – mondja Jakab Péter, a Jobbik elnöke.