Derűre ború: ma megéri napelemet tenni a háztetőre, de 2024-től más világ jön

Most körülbelül annyit lehet spórolni a villanyszámlán, amennyivel tovább működik a napelem 10 évnél. A tervezett állami támogatásokkal nagyobb lehet a megtakarítás, de három év múlva kedvezőtlen irányt vesz a hálózati elszámolás.

Derűre ború: ma megéri napelemet tenni a háztetőre, de 2024-től más világ jön

Nemcsak a környezetet, hanem a saját pénztárcáját is védi, aki úgy dönt, hogy napelemeket telepít a háza tetejére vagy a kertjébe. Legalábbis hosszú távon, ugyanis az ilyen rendszer (háztáji kiserőmű) kiépíttetése nem olcsó, 1,5-2,5 millió forint körüli költségre érdemes számítani. Annak, aki ilyesmiben gondolkozik, mindenképpen érdemes konkrét árajánlatot kérnie szakvállalkozásoktól.

Az egyszeri nagy beruházás után azonban a napelemek nagyjából képesek fedezni a ház áramfogyasztását, így a villányszámlának búcsút lehet inteni. A rezsi lenullázásával a napelemek nagyjából bő évtized alatt behozzák saját költségüket, vagyis lényegében erre az időszakra a beruházással meg kell előlegezni az áramrezsit. Utána a napelemek működése tiszta nyereség – a rendszer élettartamától függően ez 2-3 évtized lehet.

Bár a kormány az uniós célkitűzésekkel összhangban támogatja a környezetbarát áramtermelési módok terjedését, jelenleg sajnos nem lehet pénzbeli finanszírozást igényelni háztáji kiserőművek kiépítéséhez. Létezik azonban egy államilag támogatott hitelkonstrukció, amelyben csak a kiadások 10 százalékát kell beletenni önerőként a beruházásba, a hitelrész pedig kamatmentes, és 20 év alatt kell visszafizetni. Így jó eséllyel a villanyrezsi lenullázásával fedezhetők is a havi törlesztőrészletek. A támogatott hitel kerete Budapest és Pest megye területére már kimerült, az ország többi részére azonban még elérhető.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.