Az indiai kormány kezdi felfogni, hová fajulhat az agrárreform elleni parasztmozgalom

4 perc

2021.01.19. 13:30

A kormány hatékonyabb mezőgazdaságot szeretne, a gazdák a megélhetésükért aggódnak. Ha Modi kormányfő nem enged, több tízezren szállhatják meg Újdelhi központját.

Az asszonyok már hajnalban nekikezdenek a roti – az indiai lepénykenyér – sütésének, és ahogy felkel a nap, már készen állnak a főtt rizzsel, sült zöldségekkel és húsokkal megrakott tálak. A kávé is sok helyen gőzölög, a köményes joghurtital fehéren virít, a kurkumás vagy szegfűszeges forralt tej pedig hívogatja a melegségre vágyókat a hideg, esős időben. De nem csak enni-inni lehet, miközben szól a zene, a meleg ruhától a hajolajig sok mindent árulnak. Az Újdelhi határában bódékkal és sátrakkal jó másfél hónapja kialakított, több kilométer hosszú tábor vásári hangulata ellenére nem fesztivált tartanak. Az ötvenezres közösség India évtizedek óta egyik legnagyobb agrártiltakozásában vesz részt, követelve, hogy Narendra Modi kormánya vonja vissza a mezőgazdaságot megreformálni hivatott, tavaly elfogadott három törvényt.

India megkezdte a világ legnagyobb oltási kampányát

Hatalmas gazdasági erőforrásokat bevetve India augusztusra már 300 millió embert szeretne beoltani a koronavírus ellen. A cél azonban ennél is nagyratörőbb, az ország 1,3 milliárdnál is nagyobb lakosságának majdnem az egészét immunizálni szeretné.

A legfelső bíróság felfüggesztette az agrártörvények végrehajtását, amíg egy szakértői bizottság meg nem vizsgálja a helyzetet, hogy megoldást találjon. Az agrárszakszervezetek azzal fenyegetőznek, ha Modi nem enged, akkor január 26-án – a köztársaság napján – bevonulnak a főváros központjába. A gazdák traktorjaikkal hosszú sorokban

már eltorlaszoltak az Újdelhibe vezető fontos utak közül legalább négyet.

A főként a szikhek lakta, búza- és rizstermesztő Pandzsáb, valamint Harijána szövetségi államból érkező résztvevőket, ha kell, felváltják a saját falvaikból származó társaikkal. Orvosi ellátást is nyújtanak, a tiltakozók a koronavírustól pedig nem félnek, mert – mint mondják – a jövőjük a fontos. A tüntetők iránti szolidaritás sem elhanyagolható, az ország más részeiből – az agrárszektorból és azon kívülről is – folyamatosan küldik az adományokat.