Nem maradtak hoppon a nicaraguaiak a német egyesítés miatt – 1991. április 3.

5 perc

2021.04.03. 14:30

A keletnémetek Nyugat-Németországba mennek, a lengyelek Hollandiába. A német újraegyesítésről szóló Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

A német egyesítés története
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.
  • 1991. április 3. – Carlos Marx

Sem a nicaraguai forradalmárok, sem az építkezésben segédkező keletnémet ifjúkommunisták nem gondolták volna, hogy a presztízsobjektumnak számító „Carlos Marx” kórházat a nyugatnémet kapitalisták pénzéből fogják befejezni. Pedig ez is a német egyesítés furcsaságai közé tartozik. A Berliner Zeitungban olvasom, hogy a bonni gazdasági együttműködési minisztérium most tanulmányozza, mi legyen mindazzal a segítséggel, amit még az NDK kezdett nyújtani vagy ígérni a harmadik világ reménybeli szocialista államainak.

A lista sokatmondó: az NDK elsősorban a következő tucatnyi országot támogatta: Kuba, Nicaragua, Vietnam, Laosz, Kambodzsa, Mongólia, Mozambik, Angola, Etiópia, Dél-Jemen, Szíria és Algéria. Mindezt az immár egységes NSZK örökölte, de például Kambodzsával még diplomáciai kapcsolata sincs az új NSZK-nak. A lista egyébként is szinte pontosan a tükörképe annak, amelyet a régi NSZK állított össze a maga segélyezettjeiről. A tizenkettőből csak három kapott egyáltalán valamicske segélyt a nyugatnémetektől.