Kávézó 41 millióért, elnökségi ülés Franciaországban – a területi iparkamarák költései
Százezer forintot fizetett az infografikák darabjáért egy NER-közeli vállalkozásnak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara – derült ki a szerződésből, amelyet az MKIK költéseiről írt februári cikkünk után kaptunk meg a Parragh László vezette szervezettől. Az országos központ után megnéztük a területi iparkamarák költéseit is, ahol szintén akadtak nagyvonalúságra utaló tételek, és még Rogán Antal apósának üzlettársa is felbukkant.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) után a területi iparkamaráktól is kikértük az utóbbi nyolc év 1 millió forint feletti szerződéseinek listáját, hogy megtudjuk, mire költenek, mire fordítják bevételeiket – köztük a vállalkozásonként ötezer forintos kötelező kamarai hozzájárulások összegét.
VIP-repülőjegyek Sao Paulóba, tízmilliók "mentális felkészítésre": megszereztük az MKIK szerződéseit
Közérdekű adatigényléssel sikerült hozzájutnunk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2012 óta megkötött, 2 millió forint feletti szerződéseinek listáihoz, amelyekből kiderül, mire megy el az MKIK pénze, közte az 5 ezer forintos kamarai hozzájárulások 10 százaléka. Van itt minden: repülőjegyek Sao Paulóba, infografikák 30 millió forintért, egy kis apró a felcsúti gimnáziumnak.
A közérdekű adatigényléseinkre érkezett válaszok szerint a kötelező hozzájárulásokból összesen több mint 19 milliárd forint folyt be hozzájuk az elmúlt 5 évben, és a kamarák többségének éves bevétele nagyjából harmadát – a fővárosi és a Pest megyei kamaránál viszont majdnem a büdzsé felét – teszi ki a cégek által lerótt ötezer forintokból származó bevétel.
A legtöbb pénzt – nagyjából évi 1,5 milliárdot – minden évben a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) gyűjti be, a második legtöbbet, 450–760 millió forintot, pedig rendre a Pest megyei (PMKIK).
Kettejük rekordja törvényszerűen adódik abból, hogy Magyarországon a központi régióban működik a legtöbb vállalkozás, az évente összesen befolyó nagyjából 4,3 milliárd forintnyi kötelező hozzájárulás 40 százalékát itt fizetik be. A harmadik legtöbb bevételt kaszáló egység viszont minden évben maga az MKIK: míg a megyei kamarákhoz átlagosan 50–200 millió forint folyt be évente, addig az MKIK-hoz stabilan 300 millió forint feletti összeg jutott az elmúlt öt év mindegyikében. (A kamarai törvény szerint az MKIK-nak nem közvetlenül fizetnek a vállalkozások, hanem a területi kamarák utalják neki tovább a hozzájuk beérkező összeg 10 százalékát, vagyis befizetésenként 500 forintot.)