Economist: Orbán egyetemi térfoglalása ragadós lehet Európában is
A magyar kormányfő eredeti gondolkodó, ha azt kell kitalálni, miként vezesse vissza Magyarországot a tekintélyuralomba, de úgy, hogy közben azért fennmaradjon a demokratikus látszat. Ennek része, hogy olyan alapítványokba visz ki 11 egyetemet, amelyet alighanem a szövetségesei vezetnek majd. A Fidesz már uralma alá vonta a választási rendszert, a sajtót, a bíróságokat és a gazdaság jó részét, most még tovább megy – írja vezércikkében az Economist.
Mint a politikus szinte összes többi illiberális reformja, ez a terv is egyszerre bonyolult, briliáns és alighanem átveszik más erős emberek is. Azt lehetne gondolni, hogy ha a kormánypárt netán veszít jövőre, akkor az új kormány majd szépen átszervezi az alapítványokat. Csakhogy a változtatáshoz kétharmad kellene, amit várhatóan nem ér el az ellenzék, így a Fidesz nagy valószínűséggel megszerezte magának a felsőoktatást virtuálisan az idők végezetéig.
Ezért most félő, hogy ugyanaz történik, mint a sajtó esetében: a hatalom arra szolgál, hogy elfojtsák az elégedetlenkedést és ezeket a tanintézményeket átállítsák a propaganda gyártására, legyen szó a migráció veszélyeiről, a liberalizmusról, a melegek és a transzneműek jogairól. A párt emellett eszement összeesküvés elméleteket terjeszt az unióról és Sorosról. Jogi eszközökkel kiutálta a CEU-t.
Economist: A populisták egész Európában veszélyeztetik a közszolgálati médiát
A demagógok vagy nyers erővel vagy anyagi eszközökkel igyekeznek engedelmességre kényszeríteni az állami rádiókat, tévéket az öreg földrészen, de azért van különbség a kontinens két fele között. Keleten ugyanis a nyomás a kormányoktól indul ki, nyugaton viszont a populista ellenzéktől - írja az Economist.