A levegőbe beszélt Orbán az adóvisszatérítéssel, vagy a zsebében tudhatja pénzt?
Óriási pénzosztásba kezd a kormány a jövő évi választás előtt: átlagosan 400 ezer forintot kaphat vissza egy gyereket nevelő szülő az idén befizetett adójából. Ennek az a feltétele, hogy a kormány által hivatalosan vártnál jobban teljesítsen a gazdaság. De van erre esély? Meddig izgulhatnak a családok?
Orbán nyugodt álmához nem volt elég a 25 éven aluliak szja-mentessége és a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a választás előtt közvetlenül, a pénztárcájukon keresztül megtalálja a kormány a gyereket nevelő szülőket is.
A miniszterelnök múlt héten, a Világgazdaság "Magyarország újraindul" című fórumán váratlanul bejelentette, hogy ha 2021-ben sikerül elérni az 5,5 százalékos GDP-növekedést, akkor a gyereket nevelő szülők az átlagjövedelem mértékéig visszakapják az idén befizetett személyi jövedelemadót 2022-ben.
Nem volt véletlen, hogy Orbán a beszédében elmondta, a kormány erre az évre 4,3 százalékos növekedéssel számol, és az sem, hogy kétszer is bizonytalannak írta le az 5,5 százalékos növekedést, a 6 százalékról pedig nem is akart beszélni.
Mindez azt sugallta, hogy a cél eléréséhez küzdeni kell, a családok pedig izgulhatnak, hogy vajon hozzájutnak-e a fejenként legfeljebb 800, így kétkeresős család esetén 1,6 millió forinthoz. Ez is jó a kormánynak: ha bizonytalannak láttatja a helyzetet, még nagyobb lesz a siker, amit elér, és könnyebben kerülhet x a Fidesz–KDNP neve mellé a szavazólapon. Orbán bejelentése után közvetlenül felmerült ugyan, hogy mi a jobb: ha a választás előtt csak megígérik az összeg kifizetését, a tényleges utalást pedig meghagyják júniusra, vagy ha még a választás előtt jön a számlaértesítő SMS. A kormány az utóbbi mellett döntött, amihez a NAV-nak is rohamtempóra lesz szüksége.
A tavalyi recesszió 5,1 százalékos volt, az idei első negyedév az előző év hasonló időszakához képest 2 százalékos visszaesést mutat – mert az ipar húzta a gazdaságot, de a szolgáltatások alaposan visszafogták azt –, azonban ha 2020 utolsó negyedévéhez képest nézzük, már 1,9 százalékos növekedésről beszélhetünk. A kormány hivatalos, 4,3 százalékos prognózisához képest optimistább az Európai Bizottság, ám még az is 5 százalékos bővülést jósol, az MNB pedig óvatosan egy 4–6 százalékos sávot adott meg márciusi inflációs jelentésében.
Innen kell nyerni, de sikerülhet-e Orbánnak? Megkérdeztük olvasóinkat, mit gondolnak, indokoltan fogalmazott-e Orbán feltételes módban vagy sem. A hétfő hajnalig válaszoló 5100 olvasónk csaknem háromnegyede szerint kamugyanús vagy totál kamu a feltételes mód használata.