Mi lesz idehaza azokkal, akiket a kínai vakcina nem igazán véd?

5 perc

2021.07.07. 15:00

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a kínai vakcina az időseknek nem ad teljes védettséget. Az érintettek harmadik oltást kérnének, nyugati készletből. Vakcina lenne elég, de a kormány kivár.

Egyáltalán nem lepett meg a Videoton vizsgálatának szomorú eredménye, hiszen a csoportunkban is hasonló adatokat gyűjtöttünk – mondja Englohner Beáta, a hatezer tagú „Sinopharm-vakcinával oltottak negatív laboratóriumi eredményekkel” Facebook-csoport alapítója.

Portfolio számolt be arról, hogy a Videoton önként vállalkozó dolgozóinál tesztelte az oltások utáni ellenanyag-termelést. Míg a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca és a Szputnyik V kortól függetlenül elindította az antitesttermelést, addig a kínai vakcinával oltott 60 év felettiek harmadánál sem antitestes, sem pedig úgynevezett T-sejtes immunitás nem alakult ki. Utóbbinak azért van jelentősége, mert korábban a Nemzeti Népegészségügyi Központ azzal nyugtatta a védettség hiánya miatt aggódókat, hogy ha oltás után nincs is antitest, attól még kialakulhatott a sejtes immunitás, ami szintén véd.

Teljes joggal várhat választ a kormánytól félmillió ember, ha nincs bizonyíték a Sinopharm hatásosságára

Nehéz helyzetbe hozta a kormányt a WHO szakértői állásfoglalása, mely szerint nincs rá tudományos bizonyíték, hogy a Sinopharm oltóanyaga hatásos a 60 év feletti korosztályban. A szakemberek szerint ugyan minden vakcina hatásos, de mivel a kínai oltóanyagot Magyarországon kifejezetten az idősebb korosztály kapta, a magyar hatóságok akár lépéskényszerbe is kerülhetnek, ha meg akarják nyugtatni az érintetteket.

A tagjaink között körülbelül harmincan vannak, akik már a sejtes immunitást is megnézették maguknál, minden esetben negatív eredménnyel

– teszi hozzá Englohner Beáta.