Magyar tudósok külföldön: Akik megalkották a katasztrófákat előrejelző műszert

Gátszakadás, házomlás: a müográf nevű szerkezet már előre sokat elmond ezekről. Egyik megalkotója Oláh László, a Tokiói Egyetem Földrengéskutató Intézetének tudományos munkatársa. Öt éve él a Tokió–Budapest–Tiszaroff háromszögben. Új sorozatunkban külföldön élő magyar kutatókat, alkotókat mutatunk be.

  • Szikra Zsuzsa Szikra Zsuzsa
Magyar tudósok külföldön: Akik megalkották a katasztrófákat előrejelző műszert

HVG: Ön az egyik megalkotója a katasztrófák előrejelzésére szolgáló szerkezetnek, de egyáltalán mi az, hogy müográfia, és hogyan működik?

Oláh László: A röntgenhez hasonlít a müográfia, csak más forrással, kozmikus sugárzással működik. A nagy áthatoló képességű, természetből eredő sugárzás mérése ugyanis alkalmazható akár kilométeres vastagságú szerkezetek roncsolásmentes felmérésére és bennük történő tömeg- és szerkezetváltozás megfigyelésére is. Az épületek, alagutak, gátak, vagy földalatti tartószerkezetek roncsolódása kimutatható müográfiával, így ezek esetleges összeomlásának előjelei is észlelhetők. Ugyanígy alkalmazható a vulkánkitörések, földcsuszamlások előtt bekövetkező folyamatok vagy például egy öböl alatti alagútból a felette elhaladó szökőár észlelésére is.

HVG: Bármelyikére? Esetleg a Miamiban nyáron összeomlott toronyház, a három éve beszakadt, genovai Morandi híd hibáit is előre tudták volna jelezni? Vagy a guatemalai, kongói vulkánkitöréseket, ahol sokan – helybeliek és turisták is – meghaltak?