Mi lesz, ha minden Kínából rendelt filléres cucc után adózni kell?
Hamarosan vége az unión kívülről rendelt kis értékű csomagok áfamentességének. Ez a vásárlókat drágább, de jobb termékek, a boltokat kínálatbővítés felé terelheti. A nagy ázsiai kereskedők már bázisokat létesítenek az EU-ban.
Mi sem mutatja jobban, mennyire globalizálódott a kereskedelem, mint hogy egy felcsúti lakos olcsóbban tud Kínából kulcstartót rendelni, mint Budapestről. Ehhez nem csupán az ingyenes vagy majdnem ingyenes szállítás szükséges – amit még talán megmagyaráz, hogy egy apró termékre szinte nulla szállítási költség jut egy több ezer konténert szállító hajón –, hanem hogy a kis értékű árukra nem kell vámot és forgalmi adót fizetni. Utóbbi a világbajnok magyar 27 százalékos áfa mellett rögtön jelentős árelőnyt jelent a messzi földről rendelt termékek számára.
Az áfamentesség persze csak 22 euróig, szűk 8 ezer forintig jár, ha valaki egy egész egyetemet vagy vasútvonalat rendel Kínából, annak ez nem segítség, sőt 150 eurós érték fölött már vámot is fizetni kell. Igaz, meg lehet próbálni a drágább árut 22 euró alatti érték feltüntetésével postáztatni: minél értékesebb a termék, annál nagyobb a nyereség az áfa és a vám elkerülésén. Már persze ha a csomag nem akad fenn egy ellenőrzésen. Mindennek azonban július 1-jétől vége, az uniós áfairányelv változása miatt értéktől függetlenül minden termék után áfát kell fizetni, és minden, az unió területén kívül feladott csomagot vámeljárás alá kell vonni (noha 150 euró alatt továbbra is nulla forint lesz a vám). A ráció a változtatás mögött éppen az uniós kereskedők védelme a külső versenytársaktól, illetve az egyenlő feltételek biztosítása.