Marc Dillard amerikai ügyvivő: Európa és az Egyesült Államok biztonsági érdekei forognak kockán

4 perc

2022.02.07. 07:30

Az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője, Marc Dillard a hvg360-nak írt véleménycikkében az ukrajnai helyzet lehetséges megoldásáról és abban az Egyesült Államok és Magyarország közös szerepéről ír.

Az egész világ figyelemmel kíséri Oroszország Ukrajnával szembeni provokálatlan agresszióját, hiszen Oroszország tettei nemcsak Ukrajnára, hanem Európára és a nemzetközi szabályokon alapuló rendre is veszélyt jelentenek. A mi célunk egyszerű. Szövetségeseinkkel és partnereinkkel együtt kiállunk az európai egység támogatása, a transzatlanti kapcsolataink megerősítése, valamint a demokratikus államok és intézmények segítése mellett. Mindezt azért tesszük, hogy jobbá tegyük mind az Egyesült Államok, mind Magyarország polgárainak életét.

Ez nem a Kelet és a Nyugat (vagy Oroszország és az Egyesült Államok) konfliktusa, ahol Magyarország csak külső szemlélő. Magyarországot és biztonságát közvetlenül érinti minden olyan lépés, amely a globális szabályokon alapuló rendet fenyegeti. Ez még inkább így van, amikor ez a fenyegetés Magyarország szomszédságában jelenik meg. Magyarország úgy döntött, hogy csatlakozik a NATO-hoz. Azóta Magyarország és a NATO a partnerségünk révén nagyobb biztonságot, stabilitást és több lehetőséget élvez. Oroszország destabilizáló akciói az ukrán határon fenyegetést jelentenek a Magyarország és transzatlanti szövetségesei által kivívott biztonságra és stabilitásra, békére és jólétre nézve.

Ahogy Antony Blinken külügyminiszter úr január 20-án Berlinben elmondta, most sok minden forog kockán. Igaz, hogy Ukrajna jövőjéről beszélünk, de egyben azokról az elvekről is, amelyek évtizedek óta biztonságosabbá és stabilabbá tették a világot.

Olaf Scholz német kancellár (b) és Antony Blinken amerikai külügyminiszter, mielőtt megkezdik tárgyalásaikat az Ukrajna ügyében kialakult feszültségről a berlini kancellári hivatalban 2022. január 20-án.
MTI/AP/POOL REUTERS/Annegret Hilse

Azért foglalkozunk az Ukrajnában zajló eseményekkel, mert tiszteletben tartjuk az elveket, amelyek megalapozzák a nemzetközi békét és biztonságot: hogy egy állam határait és területi integritását nem lehet erőszakkal megváltoztatni, és hogy az országoknak joguk van az önrendelkezéshez. A nemzetközi közösség minden egyes tagjának vállalnia kell a következményeket, amennyiben nem tesz eleget az általa vállalt kötelezettségeknek.

Ha Oroszország büntetlenül megsérthetné ezeket az elveket, az azt jelezné a világ többi országának, hogy ezek az elvek feláldozhatók.

Együtt cselekszünk. Antony Blinken amerikai külügyminiszter világosan fogalmazott: az Egyesült Államok nem fog Európa nélkül tárgyalni Európáról. Ukrajna nélkül nem tárgyalunk Ukrajnáról.

  • A valós veszély

Az elmúlt két évtizedben Oroszország megszállt két szomszédos országot, beavatkozott mások választásaiba, vegyi fegyvereket vetett be idegen földön elkövetett merényletekhez, politikai eszközként használta a gázszállítást, és megsértette a nemzetközi fegyverzetellenőrzési megállapodásokat.

2014-ben, miután ukránok milliói tüntettek a demokratikus jövőért, Oroszország válságot kreált, megszállta és elfoglalta a Krím-félszigetet, és háborút indított Kelet-Ukrajnában orosz résztvevőkkel, és Oroszország által vezetett, kiképzett, ellátott és pénzelt fegyveres csoportokkal. A háborúban több mint 14 000 ukrán vesztette életét. Oroszország ma is megszállva tartja Georgia és Ukrajna egyes részeit, és nem tartotta be a Moldovából való kivonulásra vonatkozó kötelezettségvállalását sem. Most pedig Oroszország tettei, mint a több mint 100 000 fős csapatösszevonás Ukrajna határán, nemcsak Ukrajnát, hanem egész Európát is újra válságba sodorják.

Putyin elnök álnok módon Ukrajnát hibáztatja a provokálatlan orosz katonai mozgósításáért. De Ukrajna és a NATO katonai magatartása mindig is tisztán védelmi jellegű volt. Oroszországgal ellentétben Ukrajna betartotta a minszki megállapodásban vállalt kötelezettségeit, amelynek célja a donbászi tűzszünet biztosítása volt.

Putyin valójában attól tart, hogy a demokratikus értékek és az emberi jogok gyakorlása fokozatosan tovább bomlasztja a hatalmát. E félelmekre reagálva Oroszország könyörtelenül igyekszik dezinformációval és katonai megfélemlítéssel aláásni az ukrán demokráciát. Röviden, Oroszország fellépése veszélyes és destabilizáló.

  • Cselekvési terv

Az Egyesült Államok folytatni akarja a nemzetközi koalíció építését Európában és világszerte olyan partnerekkel, akik tisztán látják ezt a fenyegetést. Magyar szövetségeseink kulcsfontosságúak ebben az erőfeszítésben. Transzatlanti egységünk és elszántságunk a leghatékonyabb eszköz az orosz agresszióval szemben. Elkötelezettek vagyunk a diplomácia mellett, és világossá tettük, hogy a diplomáciai út jelenti az egyetlen tartós megoldást mindenki számára.

Ha azonban Oroszország a másik utat választja, és újra betör Ukrajnába, mi készen állunk arra, hogy partnereinkkel és szövetségeseinkkel együtt súlyos következményeket rójunk ki Oroszországra, amint azt a G7, az EU és a NATO nemrégiben megerősítette. Ezek jelentős szankciók lennének - pénzügyi, gazdasági és olyan szankciók, amelyeket eddig még nem vetettünk ki. Szükség esetén megerősítenénk Ukrajna és a NATO védelmét is, amit Putyin – állítása szerint – nagyon el szeretne kerülni.

Orosz támadás vagy puccs: több NATO-ország a legrosszabbra készül az ukrajnai válságban

Napról napra éleződik a NATO és Oroszország szembenállása, a Nyugat szerint Moszkva az Ukrajna elleni katonai készülődés mellett államcsínyt is előkészít Kijevben. Több ország fegyvereket küld Ukrajnának, és csapatokkal is erősíti Oroszországgal határos keleti szárnyát.

Oroszország Ukrajnával szembeni fenyegetése mindenhol fenyegetést jelent a demokratikus értékekre. Az amerikaiaknak és a magyaroknak együtt kell kiállniuk Ukrajna mellett, hogy biztosítsák a szabad és stabil Európát, ami minden demokráciában élő ember érdeke, legyen szó amerikairól, magyarról vagy bárkiről szerte a világon.

A szerző az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője

Nyitókép: Marc Dillard / MTI / Kovács Tamás