Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Olyan eszköz használatát is engedélyezte a kormány az Ukrajnából Magyarországra érkező menekülőknek, amit korábban a terrorizmus támogatásának egyik legveszélyesebb potenciális forrásaként azonosított: az érintettek feltöltőkártyás mobilt kaphatnak. Mindössze annyi a megszorítás, hogy az adataikat hetente egyeztetniük kell, és a készüléket csak közeli hozzátartozóknak adhatják át.
A kormány hétfői rendelete – az Európai Tanács idevágó határozatának megfelelően – számos különleges szabályt alkotott a menedékesekre, már e védett státus megszerzésének feltételeit, eljárási rendjét is jelentősen egyszerűsítve.
A menedékesként elismerését kérőt például „csak szükséges esetben, a tényállás tisztázásához feltétlenül indokolt kérdések tisztázása érdekében kell személyesen meghallgatni”, és nem kell vizsgálni a vagyoni helyzetét sem. A státus birtokosai közfoglalkoztatottak lehetnek, egyszerűsített eljárással kaphatnak munkavállalási engedélyt. Jár nekik az általános egészségügyi ellátás, és bizonyos esetekben (például onkológiai problémák) a bonyolultabb orvosi kezelés is.