Doku360: Védelem alatt, 2. rész – A bántalmazó múlt kísértete
Schwechtje Mihály Védelem alatt című dokumentumfilmjében három nő sorsán keresztül mutatja be, milyen bitang nehéz az önállósodás annak, akinek sikerült kimenekülnie a bűnszervezetek és emberkereskedők csapdájából. Toszeczky Renáta szociális munkás egy eldugott kistelepülésen vezeti a Baptista Szeretetszolgálat védett házát, heroikus munkát végezve azért, hogy védencei megtalálják a helyüket a mindennapi életben. A hvg360-on a filmet három részben mutatjuk be.
A film minden megjelent részét itt találhatják.
A filmről pedig ebben a cikkünkben írtunk: "Találkozott már valaki olyan tizennégy éves lánnyal, aki prostituált szeretne lenni?"
A két évig forgatott film három kisgyerekes, egykor prostitúcióra kényszerített fiatal nő, Szabina, Niki és Marcsi felzárkóztatását követi nyomon. A bántalmazó körből kiszakadniuk talán könnyebb volt, mint az átlagos világban szocializálódniuk. Toszeczky Renátának bizonyos értelemben anyjukká kell válnia, szinte úgy, mint a két saját kiskorú gyerekének, akiket egyedül nevel. Mögötte azonban szerető, nagyszülői feladatokat is ellátó anya áll, míg a védencei talán soha nem tapasztalták meg a feltétel nélküli szeretetet és a valahová tartozás élményét.
Nyomasztó háttérként húzódik végig a filmen a kérdés: Ki lehet-e keveredni véglegesen a bántalmazó múltból? Követhetjük Szabina, Niki és Marcsi vargabetűit az út talán legnehezebb szakaszán és Renáta állhatatosságát, ahogy a gyerekeknek játékokat szerez, kifesti a konyhát, mesteremberekkel tárgyal, hivatalokkal harcol azokért, akiket rábíztak. Állásinterjúra készíti fel őket, segít önéletrajzuk megírásában, kikérdezi a betanított munkához szükséges vizsgaanyagot. Nem halat ad, hanem megtanít halászni.
De a filmnek nem csak a négy összefonódó sorsot kísérő képkockái megrázó erejűek. Hátborzongató, amikor Marcsi saját abúzálásáról és elkallódásáról mond monológot annak a javítóintézetnek a lakói előtt, ahová egykor maga is bekerült. Hasonló erővel hat Renáta orvostanhallgatóknak tartott előadása is, melyből kiderül, hogy az emberkereskedelem áldozatainak száma a hivatalos magyar statisztikákban nulla.