Balla István: Sanyi rendet vág
A kormány a legjobb gimnáziumok diákjainak eredményeire szokott mutogatni, amikor a közoktatás minőségét kérik rajta számon. Most épp ezek az intézmények tiltakoznak a leghangosabban, miközben a pintéri retorzió miatt az eddigi működésük került veszélybe.
Egy az állam által fenntartott, az adófizetők pénzén működő iskola nem tud december első két napján kinyitni, „mert az intézmény jogszabályban előírt működtetése ezen a két napon előre láthatólag nem lesz lehetséges”. Nincs ugyanis megfelelő létszámú tanár a gimnázium működtetéséhez.
Az érintett iskola az ország egyik legjobb gimnáziuma, a kettő közül az egyik, ami ebben az országban nemzetközi érettségit ad. Az egyik olyan intézmény Magyarországon, amire álságosan hivatkozni szokott az oktatáspolitika, hogy minden rendben a közoktatással, ha ilyen jó eredményeket érnek el a magyar diákok a nemzetközi diákolimpiákon, ha egyre több magyar tanuló kerül be Oxfordba, Cambridge-be.
Annak természetesen semmi köze nincs a közoktatás színvonalához, hogy az elitiskolák elittanulói jól teljesítenek. Mint ahogy azt sem mondhatjuk, hogy itt mindenki kiválóan korcsolyázik, mert ott vannak a világverő Liu-testvérek. (Ja, már ők sincsenek itt.)
Az elitiskoláknak fontos szerepe van abban, hogy a legtehetségesebb gyerekeket felkészítsék arra, hogy a legjobb egyetemeken tudjanak helyt állni. De ma már az ezekben tanító pedagógusok sem tudnak normális körülmények között tanítani. Nem biztosítja nekik az állam sem a szakmai autonómiát, sem a megfelelő munkakörülményeket (iskola felszereltsége, taneszközök stb.), nem is beszélve az értelmiségi létükhöz szükséges feltételekről, sőt, a megélhetésükről.
A most (és jövő héten mi lesz, miután a rendőrminiszter a tantestület közel tíz százalékát kirúgta rendcsinálás mottóval?) zárva tartó Karinthy mellett egy sor élenjáró intézmény tanárai szólalnak fel már hónapok óta az oktatás tarthatatlan helyzete miatt.