Székely Csaba: Ez a rendszer önmagától bukhat meg valamikor, az ellenzéket is magával rántva
A propaganda nagyon mély nyomot hagy az emberekben, annak hatása még egy esetleges rendszerváltás után is érződne – mondta a hvg360-nak Székely Csaba erdélyi drámaíró. A „másság lett az új zsidóság", de tág értelemben: mindenkit utálni kell, aki másként gondolkodik, nem áll be a sorba. Vajon létezik olyan, hogy egy társadalom hajlamosabb demokrácia helyett diktatúrát vagy féldiktatúrát választani? Interjú.
hvg360: Marosvásárhelyen él. Kívülről nézve mi lepi meg Magyarországgal kapcsolatban?
Székely Csaba: Talán az, ahogy az emberek belefásultak a nagyon hosszú évek óta ömlő propagandába, és már meg sem lepődünk azon, hogy a médiából és az óriásplakátokról a legsötétebb időket idéző dolgok ömlenek.
Picit olyan az egész, mintha egy utópisztikus filmet néznék, ami valamilyen sohasem volt, régi rémuralmakon alapuló rendszert próbál ábrázolni.
hvg360: Fásultságnak nevezi, de nagyon sokan tényleg el is hiszik, hogy az a valóság, amit a plakátokon látnak. Nyomon követhető, hogyan formálja Rogán Antal propagandagépezete a társadalom egy részének a gondolkodásmódját. Gondolhatunk itt akár az oroszokhoz, akár a migránsokhoz való viszonyra.
Sz. Cs.: Igen. Nagyon kíváncsi lennék, hogyan működne a kormány, ha nem lenne propagandaminisztérium. Annak a létezése önmagában vészcsengő kellene, hogy legyen. Eleve gyanús, hogy a kormány lépten-nyomon önmagát dicséri.