Le Monde: Az illiberálisok nem szeretik a bírói függetlenséget

Az autokraták szerint a választások győztese az állam tulajdonosa lesz, és ebbe nem fér bele a hatalmi ágak megosztása, írja Alain Frachon, a francia lap szemleírója, és hozzáteszi: ennek az útnak az önkényuralom a végállomása.

  • hvg360 hvg360
Le Monde: Az illiberálisok nem szeretik a bírói függetlenséget

Netanjahuban, Bolsonaroban, Trumpban, Orbánban és Kaczynskiban közös, hogy nincsenek oda szívből és igazán az önálló igazságszolgáltatásért. Főleg ha az Alkotmánybíróságról van szó. Teljesen mindegy, hogy egy illiberális vezető meggyőződésből vagy csupán megalkuvásból választotta a maga útját, célja az, hogy a választásokra korlátozza a demokráciát, ami azonban ellentmond a jogállamnak.

Alain Frachon, aki dolgozott tudósítóként Jeruzsálemben és Washingtonban, de volt főszerkesztő is, rámutat, hogy az ilyen politikusok számára a jog alapvető forrása az adott pillanatban kialakult többség. A képlet roppant egyszerű: a polgárok megszavazták a programot, amelyet azután a törvényhozásnak és a kormánynak kell valóra váltania, kivéve az embereknek tett ígéreteket.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.